Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 13.07.2006 - 08:04 Oppdatert: 29.05.2007 - 01:44

– Svak reklamevekst


Mediebyråene har formidlet merkevare-reklame for over 3,3 milliarder kroner i første halvår i år, men styreleder Arne-Inge Christophersen i MIO mener likevel at reklameveksten i Norge er svak.


Ifølge ferske tall fra Mediebyråenes Interesseorganisasjon (MIO) har de norske mediebyråene formidlet merkevarereklame for drøyt 3,3 milliarder kroner i årets seks første måneder, mot knapt tre milliarder kroner i tilsvarende periode i rekordåret 2005. Det tilsvarer en økning på 10,5 prosent.

Styreleder i MIO og administrerende direktør i mediebyrået Initiative Universal Media, Arne-Inge Christophersen, mener likevel at reklameveksten ikke er spesielt sterk. Han viser til at en stor del av økningen kommer fra nye kanaler, eller kanaler som mediebyråene relativt nylig har fått øynene opp for.

– Vi mener jo at mediebarometeret gir et godt bilde på utviklingen i markedet for merkevarereklame generelt, men ser vi på de tradisjonelle kanalene, uten internett og direktemarkedsføring, er ikke økningen i reklameomsetningen spesielt stor, sier han til Kampanje.

Tre prosent
Han anslår reklameveksten til et sted rundt tre prosent, og en finregning viser at økningen er 2,9 prosent i første halvår, hvis DM og internett holdes utenfor. Dette er de to kanalene med desidert størst prosentvis økning i den byråformidlede reklameomsetningen. DM topper med en reklamevekst etter seks måneder på hele 165,9 prosent til 198 millioner kroner, mens internett hittil i år har hatt en reklamevekst på 66,2 prosent til 278 millioner kroner.

Internett er dermed med soleklar margin landets tredje største reklamekanal, etter gigantene tv og avis, mens DM er nummer fire.

– Du kan si at det er en ganske hyggelig økning i de nye kanalene. Internett øker kraftig fra måned til måned, og det er i stor grad et utslag av en reell vekst. Når det gjelder DM er det en relativt ny kanal for mediebyråene, og her ligger mye av forklaringen til at den kanalen tilsynelatene øker så kraftig, sier Christophersen.

Både tv og dagspresse har fått over én milliard reklamekroner fra mediebyråene i første halvår. Tv øker mer enn avis og er etter første halvår den største reklamekanalen målt i byråformidlet reklameomsetning med 1,16 milliarder kroner. Det er en økning på 9,4 prosent sammenlignet med første halvår i fjor. For dagspressen er økningen 1,5 prosent til 1,1 milliarder kroner.

Økning på toppen
Radio og ukepresse er de to store taperne med en nedgang på henholdsvis 17,1 prosent og 11,9 prosent. Ukepressen har fått 185 millioner byråkroner, mens radio er tilgodesett med nærmere 139 millioner.

– Vi ser at tv gjør det bra, mens radio og ukepresse fortsatt ikke gjør det spesielt bra i mediebarometeret. Det er i tråd med det vi har sett tidligere i år. De tradisjonelle kanalene har et bra sig, men det er bare en svak økning, sier Christophersen.

Han tror likevel ikke at det i hovedsak er de «nye» kanalene som stjeler reklamekroner fra de tradisjonelle, og viser til at både ukepressen og radio kompenserer for mye av bortfallet i mediebarometeret med direktesalg.

– Mye av økningen i de nye kanalene kommer på toppen, og det er det som gjør at økningen tilsynelatene er sterk. Likevel kan vi snakke om et paradigmeskifte. Stadig flere annonsører tar i bruk nye kanaler, og de bruker de mer, sier Christophersen.

Flere nye kanaler
MIO-styrelederen tror også at mediebyråene i relativt nær framtid også vil få øynene opp for flere nye annonsekanaler. Han peker på at flere byråer har bygget opp eller er i ferd med å bygge opp egne interaktivavdelinger, men tror også andre kanaler i større grad vil bli tatt inn i byråenes medieplaner.

– Det er hyggelig å se at nye kanaler greier å etablere seg såpass fort i byråenes bevissthet, og vi ser blant annet at flere av dem har etablert seg på et høyt nivå relativt fort. Samleposten internett inneholder også mobilreklame, søkemotorannonsering, bloggmarkedsføring og reklame på web-tv, men dette er kanaler som vil vokse og kanskje få en egen kategori i mediebarometeret relativt snart, sier han.

– Når vil det skje?

– Jeg tror det vil komme nye kategorier allerede i 2007. Mediebyråene kommer til å kaste seg over sponsing og event, og sisteledd i større grad enn i dag. En kanal det er snakket lite om, men som er veldig essesnsiell, er emballasje. Det er en kanal som er veldig spennende og virkningsfull og som jeg tror kommer, sier Christophersen.

Han mener dessuten at Norge leder an i Norden når det gjelder å ta i bruk nye kanaler.

– I alle fall når det gjelder mediebyråene leder Norge an utviklingen i Norden, og det er bra for alle kanaler. Markedet er veldig åpent, og det er fullt mulig å ta markedsandeler her, sier han.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Tror fortsatt på reklamerekord [11.07.2006]

1000 prosent vekst i DM [15.06.2006]

Sponsing og event øker mest [02.05.2006]

– Ekstremvekst på nettet [20.04.2006]

– Internett truer ukepressen [21.03.2006]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.