Svenske IRM, som lanserte Norsk Mediestatistikk i mai, har flere forbedringer på gang foran presentasjonen av netto utfakturert annonseomsetning i andre kvartal.
– Etter lanseringen gikk det som jeg spådde, at nye aktører melder seg på banen for å bidra. Vi har allerede fått messer inn som ny mediegruppe i statistikken og jobber stadig med øvrige forbedringer, sier Erik Wilberg i Wilberg Management AS i Drammen til Kampanje.
Den nye mediestatistikken måler medienes reklameomsetning etter rabatter og provisjoner. Erik Wilberg sa da statistikken ble presentert første gang at den omfattet 90 prosent av reklamemarkedet.
I første kvartal ble fasit en utfakturert netto reklameomsetning på 4,1 milliarder kroner som innebærer et totalmarked på årsbasis på cirka 16 milliarder kroner.
– Vi opplevde at Norsk Mediestatistikk ble positivt mottatt, eksempelvis av ukepressen som også sluttet seg til den. Nå skal vi ha et forberedende møte i styringsgruppen i august for å lage opplegget for presentasjonen av andre kvartal. Det blir en mer raffinert statistikk, ettersom flere kommer til og vi samtidig får oppsummert erfaringene etter første kvartal, sier Erik Wilberg til Kampanje.