Publisert: 08.11.2006 - 07:14
Oppdatert: 29.05.2007 - 01:58
Ibsen kan bli sponsorvinner
Juryen til Sponsor- og eventforeningen har plukket ut noen av de aller flinkeste aktørene i det norske sponsor- og eventmarkedet. Tine og Ibsen 2006 er to av kandidatene. Se nominasjonene til årets Sponsorprisen her.
Av:
Knut Kristian Hauger
Det norske sponsor- og eventmarkedet er i stadig vekst og Sponsor- og eventforeningen regner med at norske bedrifter bruker rundt tre milliarder kroner årlig på slike aktiviteter.
– Det har skjedd en positiv utvikling på dette fagfeltet de siste årene. Utførelsen av prosjekter og konsepter preges av seriøsitet, kreativitet og nytenkning, sier styreleder i Sponsor-og eventforeningen, Lars Martin Kaupang, som gjennom mange år har fulgt utviklingen av sponsing og events som markedskommunikasjonsverktøy.
For å fremme forståelsen av fagområdet deler derfor foreningen ut Sponsorprisen til prosjekter og konsepter som utmerker seg ved bevisst bruk av sponsing og events i markedsføringsaktivitetene sine. Årets juryformann er Stein Rømmerud, faglig ansvarlig for forbruker-PR i Burson-Marsteller, og de nominerte er valgt ut fra innsendte bidrag.
Savner humanitære kandidater
Rømmerud mener juryen har hatt en utfordrende oppgave med å plukke ut tre prosjekter eller konsepter til i alt fem kategorier.
– Det er mange som har sendt inn sine bidrag i år, og jevnt over er kvaliteten god på disse aktivitetene, sier Stein Rømmerud, og trekker særlig frem kategorien intern utnyttelse av sponsorater.
– Men vi hadde gjerne sett flere kandidater innen de humanitære sponsorprosjektene. Her vet vi at det gjøres mye bra arbeid, og vi oppfordrer herved flere av disse til å være med på Sponsorprisen til neste år, sier Rømmerud.
Tine og Ibsen
Noen utmerker seg umiddelbart på listen i kraft av å være nevnt flere ganger. Både Ibsen 2006 og Landsforeningen for hjerte- og lungesyke kjemper om prisen for Årets sponsorobjekt samtidig med at sponsorene Tine og Nycomed for sine respektive sponsorater innenfor klassen og Intern utnyttelse og Kampanje.
Tine har også en nominasjon i klassen Kampanje for sitt Olympiatoppen-sponsorat.
Her er listen over de nominerte:
Årets Sponsorobjekt:
Ibsen 2006 (kultur)LHL (sosio)FIBV World Tour ConocoPhilips Grand Slam 2006 (idrett)
Årets Sponsor – Merkevarebygging:
Hansa Borg Bryggerier ASA / Olden (Ekstremsportveko)Dagbladet (kultursatsing: film/musikk)Scan Trade AS (Umbro)
Årets Sponsor – Intern utnyttelse:
Kjedehuset AS Mobildata (kombinertlandslaget)Teller AS (Marit Bjørgen)Tine BA (Ibsenåret)
Årets Sponsor - Kampanje:
Obos (SOS Barnebyer)Tine BA (Olympiatoppen)Nycomed (LHL/Hvert skritt teller)
Årets Event:
Moët Hennessy Norge AS (Årets Forretningskvinne)Verdens Gang AS (VG-lista Topp 20)Microsoft Norge (TechNet/msdn)
– Evaluering viktig
Juryformannen mener det har vært et veldig spennende og lærerikt arbeid for de som har sittet i juryen.
– Vi ser klart at sponsing og events stadig profesjonaliseres blant de norske aktørene. Om vi skal trekke læring ut av det vi ser blant årets prosjekter, til nytte for fagområdet som helhet, ser vi at det er nødvendig med mer fokus og bevissthet rundt evaluering og måling av resultater fra sponsoratene. Det gjøres mye bra innsats her også, spesielt hos de store og tunge aktørene. Men for å styrke effekten av disse verktøyene bør kunnskap og gjennomføring rundt konkret resultatoppnåelse prioriteres ytterligere, mener juryformannen.
Foruten Stein Rømmerud har juryen bestått av Erik Wattne, kommunikasjonsrådgiver i Manning Selvage & Lee, Kristine Skeie, sponsorsjef i Norges Skiforbund, Dagny Øren, selvstendig næringsdrivende, Vegard Arntsen, partner og daglig leder i Sponsor Insight og Terje Grut-Johnsen, markedssjef i SOS-Barnebyer.
Vinnerne kåres på en større prisutdeling på Blå torsdag 16. november.