Ikea går forbi Coca-Cola på listen over Europas sterkeste merkevare. Nye IT-virksomheter tar også godt for seg på den globale rangeringen.
På en ny rangering fra brandchannel.com over de sterkeste varemerkene i verden havner Ikea på en 8.-plass foran multinasjonale selskaper som Coca-Cola og Toyota. Men Ikea er helt på topp på Europa-listen, skriver business.dk.
Globalt er imidlertid ikke møbelkjedegiganten den største nordiske aktøren. Ikea må se seg slått av finske Nokia som havner på sjetteplass.
Listen forøvrig domineres her av amerikanske selskaper som inntar de fem øverste plassene. It-selskapene Google, Apple, YouTube og Wikipedia legger beslag på de fire øverste plassen, foran kaffekjeden Starbucks.