Publisert: 26.03.2007 - 11:43
Oppdatert: 29.05.2007 - 02:34
Sponsor-gull til Brann
Om ikke Brann heller i år klarer å ta serien hjem til Bergen, kan de i det minste trøste seg med at de topper oversikten over størst sponsorinntekter i Eliteserien.
Av:
Oddvin Aune
TV 2 Nettavisen har gått gjennom alle eliteserieklubbenes sponsorinntekter, og oversikten viser at Brann nå for første gang henter inn mer enn Rosenborg på denne posten.
– Det er ikke et mål i seg selv å slå Rosenborg. Men vi kan vise til gledelige tall, som er mer enn doblet på rekordtid. Inntektene er også over det vi la fram i budsjettet, sier Branns markedssjef Kristian Jæger til TV 2 Nettavisen.
Han tror årsaken til dette er at Brann har levert en god vare, og at laget har markert seg nasjonalet.
– Interessen for Brann er stor, og tv-tallene viser at Brann var den klubben som var mest sett og som hadde størst inntekter med tanke på tv-avtalen, sier han.
Samlet får klubbene i Eliteserien 521 millioner kroner i inntekter fra sine samarbeidspartenere.
Dette er de ulike klubbenes sponsorinntekter, ifølge tall TV 2 Nettavisen har hentet inn:
Brann: 68 millioner kroner.
Rosenborg: 62-65 millioner kroner.
Vålerenga: 60 millioner kroner
Viking: 48,5 millioner kroner (budsjett).
Start: 48 millioner kroner.
Lillestrøm: 35-40 millioner kroner.
Fredrikstad: 30 millioner kroner.
Aalesund: 27-28 millioner kroner.
Odd Grenland: 25 millioner kroner.
Tromsø: 24-25 millioner kroner.
Strømsgodset: 23-24 millioner kroner.
Stabæk: 18 millioner kroner (pluss seks millioner kroner fra utstyrsleverandøren Puma).
FC Lyn Oslo: 15-20 millioner kroner.
Sandefjord: 15-18 millioner kroner.