Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 19.10.2008 - 10:53 Oppdatert: 20.10.2008 - 09:17

Sponsorfest til to milliarder

Til tross for finanskrisen går det ikke mot sponsortørke i norsk fotball og toppidretten for øvrig. Det mener analyseselskapet Synovate.


Synovate legger snart frem sin store sponsorundersøkelse "Sponsortrender", der synet på sponsingen i alt fra de store nasjonale konsernene til de små- og mellomstore bedriftene i regionene er kartlagt. Her vil det blant annet komme frem at Næringslivet sponset idretten for to milliarder kroner i 2007.

Les også: Storbank bremser sponsingen

Les også: Sponsortørke for Ski-VM

- Idretten er den desidert største aktøren og tar 60 prosent av sponsorkaken. Idretten ble i 2007 sponset med tett på to milliarder kroner, sier seniorrådgiver i Synovate, Lars Martin Kaupang, til VG.

Synovate og Kaupang tror heller ikke norske idrettsledere trenger å sove dårlig om nettene fremover til tross for finanskrisen.

- Jeg tror sponsing blir mindre skadelidende enn annonsering og reklame i andre kanaler. Det skyldes at det er den mest populære kommunikasjonsformen og at her er det ofte langsiktige avtaler som gjelder. Men reforhandlingene kan bli utfordrende om krisen vedvarer, sier Kaupang til avisen.

En ringerunde VG har foretatt til flere av de største bankene som sponser toppklubbene i norsk fotball, viser fortsatt at ingen har planer om å redusere sponsingen.

- Vi har en langsiktig sponsorstrategi og står ved de avtalene vi har. Vi er ingen godværssponsor, sier markedsdirektør i Nordea, Arne Lambech, til VG.

25. oktober legges rapporten «Sponsortrender» frem i sin helhet.

Foto: Scanpix

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Storbank bremser sponsingen [24.09.2008]

Sponsing av risikosport [17.09.2008]

Kutter ikke sponsing [10.09.2008]

Sporten mister sponsorpenger [17.07.2008]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.