Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 27.01.2010 - 10:53 Oppdatert: 27.01.2010 - 12:16

Her er 2010-trendene

Få med deg de viktigste forbrukertrendene for 2010 her!


Trendforsker: Anna Gilpin i Bengal.

(Foto: Scanpix)

Perioden rundt et årsskifte er høytid for trendeksperter. Da skal det foregående året analyseres og det nye skal settes under lupen. Trend- og innovasjonsbyrået Bengal ser fremover, og har kartlagt det de mener er de viktigste skandinaviske forbrukertrendene i 2010.

I år er det etikk, «live» og multikulturell ungdom som er trendy.

- Inngangen til et nytt tiår er mentalt sett en refleksjonsperiode, og i motsetning til de foregående tiår ser vi nå en framtidsoptimisme. Uttrykket for det er basert på løsninger som skal hjelpe oss videre, som bærekraftighet og investeringer for å møte fremtidige problemstillinger, sier rådgiver Anna Gilpin i Bengal til Kampanje.

I den anledning lanserer Bengal uttrykket «suspainability». Det er ikke en skrivefeil, men et ordspill som henviser til at kravet om bærekraftig forbruk vil kreve smertefulle omprioriteringer av forbrukerne. Ofte er belønningen for å ta de rette valgene uklar.

- Vi som konsumenter synes det er vanskelig å ta riktige valg når det kommer til etikk, miljø og klima. I fremtiden ser vi flere løsninger som gir direkte tilbakemeldinger til deg som individ om valg som er riktige å ta. Man kan få belønning enten i form av pengegevinst eller en klapp på skulderen, sier Gilpin.

På direkten
En annen trend Gilpin ser for seg blir stor i 2010 er å involvere forbrukerne i det som skjer akkurat nå. Eller «Living life live», som hun kaller det.

- Det handler om at det er lettere å få oppmerksomhet rundt det som skjer i nåtiden, sier hun og viser til den amerikanske prisutdelingen Golden Globes som oppfordret seerne til å twitre inn spørsmål til kjendisene på direkten.

Gilpin tror også vi vil se mer av tjenester som gir oss konkrete personliggjorte tilbakemeldinger.

- «Me, myself and I»-media handler om at vi nå går fra å være ekstremt flinke på sosiale medier, til medier som er bygget for meg på individnivå. Et eksempel på det er en helsetjeneste som er under utvikling i USA, der forbrukerne legger inn data om sykdom og smerte, så kan legen snakke direkte tilbake til deg, sier hun.

Multikulturell trend

Ungdom som vokser opp i et multikulturelt samfunn er også trendy i år, skal vi tro Bengals rapport. Gilpin argumenterer for at vi i 2010 vil få øynene opp for den nye kreative kraften norsk urban multikulturell ungdom står for. Hele 41 prosent av alle innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre var i alderen 20 til 39 år ved inngangen til 2009 ifølge tall fra SSB. På landsbasis var kun 27 prosent i denne aldersgruppen.

«Hyper urban mashup» kaller de denne trenden.

- Vi oppfordrer til å se på den kreative kraften unge mennesker har. Det er her den reelle kreativiteten ligger.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Seks spådommer for 2010 [31.12.2009]

- De syv største medietrendene [30.10.2009]

Politikk og sosiale medier på dagsorden [23.10.2009]

- Tv-trender i 2009 [09.02.2009]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.