Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 06.10.2005 - 12:12 Oppdatert: 29.05.2007 - 01:06

NRK kan bli straffet


NRK og kringkastingssjef John G. Bernander kan bli anmeldt og straffet fordi de sendte programmet om Nokas-saken.


– Teoretisk er det en strafferamme på bøter og inntil fire måneders fengsel. Men det er få som forestiller seg at det vil skje, sier generalsekretær Nils Øy i Norsk Redaktørforening til VG Nett.

Advokat Cato Schiøtz sier til VG Nett at det er fire ulike scenarier for hva som skjer videre.

– Det ene er at partene forholder seg passive, og ingen ting skjer videre. En annen mulighet er at Christer Tromsdal går til sak mot NRK, fordi han mener at han er fremstilt i et uriktig lys. Det har jeg liten tror på at skjer, men vi får vente og se, sier advokaten.

Domstolen kan i tillegg ilegge NRK en rettergangsbot, trolig ikke på mer enn 50.000 kroner, for å ha brutt pålegget om å la være å sende programmet.Det siste scenariet er at NRK blir anmeldt til politiet for å ha brutt en midlertidig forføyning, nemlig forbudet mot å vise programmet.

– Dette er straffbart i henhold til straffeloven paragraf 343. Hvis det blir en anmeldelse, må politiet ta stilling til om NRK skal tiltales, eventuelt om de skal få en foretaksstraff, sier Schiøtz.

Kritisk til Bernanders argumentasjon
I et intervju med nrk.no kommer det også frem at generalsekretær i Norsk Presseforbund, Per Edgar Kokkvold, er kritisk til Bernanders argumenter for å sende Brennpunktdokumentaren om Nokas-etterforskningen.

Kokkvold synes ikke det holder at kringkastingssjef John G. Bernander sier at det var så mange spekulasjoner i de andre mediene om hvem denne informanten var og at NRK derfor like godt kunne sende programmet.

- En hver redaksjon har et selvstendig ansvar for det man sender og de valg man tar, sier Kokkvold til nrk.no.

Kokkvold forsvarer imidlertid NRKs bruk av skjult kamera og mikrofon i Brennpunktdokumentaren om Nokas-etterforskningen. Men har vært kritisk til tidligere Brennpunktprograms bruk av disse metodene.

– Det er strenge betingelser for slike metoder, men her mener jeg at det var eneste måte for å få fram viktige opplysninger av stor allmenn interesse.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Mener Bernander «blåste» kilde [06.10.2005]

Kontaktet politiet på forhånd [06.10.2005]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.