Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 05.07.2005 - 09:25 Oppdatert: 29.05.2007 - 01:07

Vil ha slutt på eksklusiv
TV 2-distribusjon

Konkurranseminister Morten Meyer (bildet) er lei av at Telenor betaler TV 2 millionbeløp for at kanalen ikke skal bli distribuert gjennom satellittselskapet Viasat.

TV 2 har til nå solgt seg eksklusivt til Telenor-selskapet Canal Digital som er landets største satellittselskap. Telenor har betalt et betydelig antall millioner kroner til TV 2 for å få ha tv-kanalen for seg selv. Dette vil Morten Meyer nå ha slutt på.

– Jeg deler Stortingets uro over konsentrasjon av markedsmakt og få aktører i denne sektoren, sier Meyer.

Meyer har nylig besøkt Eftas overvåkingsorgan, Esa, hvor han har diskutert markedssituasjonen på tv-fronten.

Så langt tilbake som 1997 klagde Modern Times Group, som eier Viasat, TV 2s eksklusive distribusjonssalg inn for konkurransemyndighetene og Esa uten at det er kommet noen endelig konklusjon.

– Tiden er nå inne for at Esa konkluderer endelig. De har nå det de trenger for å ta en beslutning. Dette er en viktig konkurransepolitisk sak og den angår mange mennesker. Det kan ikke skure og gå på denne måten lenger, sier Morten Meyer til Dagens Næringsliv.

TV 2 har på sin side sendt ut nye anbudsdokumenter hvor kanalen ber satellittselskapene by på å få kanalen eksklusivt og ikke eksklusivt for en ny to-års periode.

MTGs toppsjef, Hein Espen Hattestad, har nok en gang klaget denne gangen til moderniseringsministeren.

I TV 2 avventer man Esas konklusjon.

– Inntil videre forholder vi oss kommersielt til dette spørsmålet, sier økonomidirektør i TV 2, Øyvind Johannessen, til Dagens Næringsliv.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev




Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.