Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 16.06.2005 - 07:59 Oppdatert: 29.05.2007 - 01:09

MTG favoritter i
fotballkampen

Den svenske mediegiganten MTG og MTG Norge-sjef Hein Espen Hattested (bildet) er favoritter til å sikre seg de attraktive tv-rettighetene til norsk fotball. Dermed kan langt flere norske fotballkamper ende opp på betal-tv. I går ble det klart at første bud kom inn til forbundet.

Administrerende direktør i MTG Norge Hein Espen Hattestad

Dersom det går som nesten en tredel av de som har svart på Kampanjes siste spørreundersøkelse på nettet tror, vil det bli steinrike MTG, som eier TV3 og betal-tv-plattformen Viasat, som stikker av med tv-rettighetene til norsk fotball de neste tre årene.

Tv-rettighetene er ute på anbud, og i den forbindelse spurte vi leserne våre: «Tv-rettighetene til norsk fotball er til salgs til høystbydende. Hvem tror du stikker av med de attraktive rettighetene?». Hele 32 prosent av de 528 som svarte på undersøkelsen tror det blir MTG.

Norges Fotballforbund og Norsk Toppfotball har signalisert at rettighetene vil gå til høystbydende, og MTG har penger på bok. Selskapet hadde et overskudd før skatt på 781 millioner kroner i 2004, og har den siste tiden solgt aksjer i svenske TV4 for 513 millioner kroner. Ved siste rapportering ble det klart at MTG har tilgjengelige likvider på over to milliarder kroner.

Det kan komme godt med hvis det er MTG som står bak budet på mellom 700-800 millioner kroner, slik Dagbladet idag skriver.

MTG har sittet på rettighetene til Champions League i Norden de siste årene, og har blant annet brukt fotballturneringen aktivt for å profilere betal-tv-kanalene under Viasat-paraplyen.

Kampanjes lesere har liten tro på at de norske tv-kanalene, TV 2 og NRK, har finansielle muskler til å matche MTG. Bare 12 prosent av de som har svart på undersøkelsen tror TV 2 vil sikre seg rettighetene alene, mens enda færre, nærmere bestemt fem prosent, har tro på NRK.

Troen på at norsk fotball også de kommende årene til en viss grad vil bli vist på en av de norske allmennkringkasterne er likevel til stede, men skal vi tolke svarene i undersøkelsen, er det avhengig av at TV 2 og NRK samarbeider og/eller går sammen med Telenor, slik de har gjort i inneværende periode.

Til sammen 43 prosent av de som har svart på spørreundersøkelsen tror nemlig at TV 2 vil være med i en eller annen form for allianse som sikrer seg rettighetene. 11 prosent tror TV 2 vil slå seg sammen med NRK, mens 17 prosent tror de to vil få med seg NRK som i dag. Bare tre prosent tror TV 2 og Telenor vil sikre seg rettighetene uten NRK på laget, mens to prosent tror Telenor vil begi seg ut på et sololøp.

Mediekonsernet SBS Broadcasting, som blant annet eier TVNorge har tidligere vist at de ikke er redde for å bruke penger, senest da konsernsjef Markus Tellenbach brukte 2,26 milliarder kroner på å sikre seg C More Group og betal-tv-kanalen Canal Plus. Men lommeboka er kanskje ikke like dyp i SBS, og bare 13 prosent av de som har svart på undersøkelsen vår tror tv-rettighetene til norsk fotball ender opp hos TVNorge-eieren.

To prosent av de som har svart på spørreundersøkelsen tror rettighetene vil ende opp hos andre aktører, mens fire prosent ikke hadde noen mening om saken.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev




Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.