Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 24.10.2005 - 09:23 Oppdatert: 29.05.2007 - 01:09

Mener Hauge fikk for mye kontroll


Fotballens egen kontrollkomité mener NFF-styret overlot for mye kontroll og styring over forhandlingssituasjonen til Rune Hauges selskap Profile Media.


Norges Fotballforbund (NFF) mottok i går Kontrollkomiteens granskningsrapport vedrørende fotballavtalen og Rune Hauges honorar på 100 millioner kroner. I en melding fra NFF heter det at Kontrollkomiteen ikke har «avdekket brudd på formelle regler ved inngåelsen av avtalen verken når det gjelder saksbehandling, administrasjonens kompetanse, eller håndtering av fullmakter».

Noe er det imidlertid å sette fingeren på. Komiteen retter nemlig en viss kritikk til Forbundsstyrets håndtering på noen punkter. Kritikkverdig er det blant annet at NFF-styret overlot for mye kontroll og styring over forhandlingssituasjonen til fotballaget Rune Hauges Profile Media selv, og til NTFs representanter i forhandlingsutvalget.

– Komiteen mener det er nærliggende å tro at det gjennom å engasjere juridisk eller annen ekstern kompetanse, i større grad ville blitt satt fokus på den bestemmelsen som regulerer vederlaget til Profile Media, heter det i rapporten.

Fotballpresident Sondre Kåfjord sier at når NFF lot NTF ha innflytelse i forhandlingene om provisjonsavtalen med Profile Media, mente NFF det var naturlig i og med at det er snakk om produkter som klubbene er sterkt delaktig i.

– Men uansett er det Forbundsstyret som har det formelle ansvaret for avtalen, sier fotballpresident Sondre Kåfjord.

– Vil vurdere andre løsninger
Kontrollkomiteen skriver i rapporten at deres vurdering er at det var klart uheldig at det ble forhandlet frem en provisjonsavtale med Profile Media først etter at det over tid var kjent for selskapet at de var sterkt ønsket av NFF som ekstern rådgiver, og uten at det ble lagt opp til konkurranse om oppdraget. Komiteen anser det ikke som usannsynlig at en konkurranse om oppdraget ville fått det utfallet at Profile Media ville blitt valgt som rådgiver blant annet fordi det er få aktører og liten konkurranse i dette markedet.

– Vi tar Kontrollkomiteens synspunkter på dette til etterretning, og vil vurdere andre løsninger for hvordan vi i fremtiden skal knytte til oss eksterne rådgivere, og da vil vi selvsagt ta med oss erfaringene fra denne prosessen, sier fotballpresident Sondre Kåfjord.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev




Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.