Publisert: 10.11.2005 - 11:08
Oppdatert: 29.05.2007 - 01:12
Tinius knuste egne forventninger
Kagge Forlag kan bekrefte at salget av boken «Tinius – Om medier, milliarder og hunden Tott» har mangedoblet forfatteren og hovedpersonens egne forventninger.
Av:
Knut Kristian Hauger
Tidligere i høst kom boken «Tinius – Om medier, milliarder og hunden Tott» som handler om Schibsted-eieren Tinius Nagell-Erichsen. Boken er skrevet av Aftenposten-journalist Sturle Scholz Nærø, og for første gang forteller den 71-årige mediearvingen om sitt liv.
Men verken Scholz Nærø eller Tinius hadde store forventninger om at boken skulle selge stort. De første estimatene var meget forsiktige. I boken sier Tinius selv:
– En bok om meg ville interessere 15 mennesker. I høyden 19.
Senere ble tallet oppjustert til 58 av forfatteren Sturle Scholz Nærø
– Tinius sa til meg tidlig at han trodde 15 personer ville kjøpe denne boken, eller maksimalt 19. Nå har vi oppjustert prognosen til 58. Nei, ærlig talt, jeg har aldri sett for meg at denne boken blir en opplagssuksess. Jeg tror imidlertid boken vil være interessant for noen, sa Scholz Nærø til Kampanje i september.
Nå kan Kagge forlag fortelle at forventningene til både hovedpersonen selv og forfatteren er blitt knust.
– Ja, de forventningene ble mangedoblet, sier markedssjef Ingunn S. Eriksen til Kampanje.
– Men helt alvorlig. Hvor mange har dere solgt?
– Vi har solgt mye mer enn vi trodde på forhånd, men vi går ikke ut med tall, sier Eriksen.
Opplaget på boken var på tre tusen, og nå håper Kagge Forlag boken skal bli få et lite juleløft.
– Er det snakk om å trykke opp et nytt opplag?
– Nei, foreløpig er det ikke snakk om det. Det er alltid vanskelig med sånne bøker. Utfordringen med slike bøker er at litt av luften går ut når den først er blitt lansert. Men vi er godt fornøyd, sier Eriksen.