Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 05.12.2005 - 11:25 Oppdatert: 29.05.2007 - 01:15

TV 2 tar opp kampen med håndball-VM


TV 2 sliter fortsatt i helgen mot vintersporten til NRK1 og taper markedsandeler, men denne uken slår TV 2 tilbake med håndball-VM. – Vi skal se på mer enn kombinert denne vinteren, sier sportssjef Bjørn Taalesen i TV 2.


Forrige uke tapte TV 2-sjef Kåre Valebrokk markedsandeler til NRK1 på grunn av statskanalens vegg til vegg-dekning av vintersporten i helgen. Kringkastingssjef John G. Bernander på Marienlyst fortsetter dermed med sitt «hvite helvete» i konkurransen med TV 2, og i forrige uke økte NRK1 markedsandelene med ytterligere 1,4 prosentpoeng. Det gir sterke 42,4 prosent i riksuniverset (12+), ifølge tall fra TNS Gallups tv-meter.

TV 2 på sin side gikk tilbake med 0,9 prosentpoeng sammenlignet med uke 47 og hadde en markedsandel i forrige uke på 29,7 prosent.

Men denne uken kommer TV 2 garantert til å yppe seg igjen når sportssjef Bjørn Taalesen i TV 2 blåser i gang VM i håndball i St. Petersburg i Russland. Allerde i kveld er det klart for Norges åpningskamp mot Angola, og Taalesen tror det er fullt mulig å stjele noen andeler fra NRK og at interessen rundt årets VM er høy.

– Håndballen har levert hver gang og det er nesten ikke nødvendig å selge dette inn, men noen ganger er det «risky business». Håndball-VM er ingen garanti for noe som helst, all den tid slike mesterskap svinger veldig. Du skal programmere dette en måned i forveien, men hva skjer hvis Norge ikke går videre, spør Taalesen.

Sportssjefen har imidlertid høye forventninger til årets mesterskap. Med håndballen både på dame- og herresiden har TV 2 tidligere hatt stor suksess. Og i januar er det også på nytt klart for et mesterskap for herrene.

– Vi skal ikke bare se på vintersport og kombinert denne vinteren, sier Taalesen.

Taalesen mener seertallene på Norges innledende kamper i beste sendetid bør ligge på opp mot 600.000.

– Går Norge i tillegg videre så går dette av selv. Da stigert tallene fort, sier sportsjefen.

Det første fasitsvaret på hvor sterkt håndballen gjør det i konkurranse med blant annet et vintersporttungt NRK kommer allerede neste mandag, når kanalene skal gjøre opp om ukesandelene neste gang.

For de øvrige kanalene i tv-markedet var det små endringer. Både TVNorge, NRK2 og gruppen andre kanaler lå nesten helt flatt sammenlignet med uke 47. TV3-sjef Lasse Kokvik derimot måtte konstatere at andelene falt, til tross for at kanalen nå er i gang med sin egenproduserte julekalender «Tjuefjerde».

Kokvik slo av 0,9 prosentpoeng på tv-andelene i forrige uke og har før denne ukens mesterligakamper, med blant annet kampene Lyon-Rosenborg og Benfica-Manchester United, en andel på 5,6 prosent.

Kanal Uke 48 Endring uke 47
NRK1 42,4 1,4
NRK2 4,1 (0,1)
TV 2 29,7 (0,9)
TVNorge 9,8 0,1
TV3 5,6 (0,9)
Andre kanaler 8,2 0,2
Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Bernander viser muskler [28.11.2005]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.