Publisert: 13.12.2005 - 07:55
Oppdatert: 29.05.2007 - 01:16
Kamp om Klassekampen
Det brygger opp til åpen strid om Klassekampen. Toneangivende krefter på venstresida mener avisa lefler for myemed makta, men redaktør Bjørgulv Braanen har ingen planer om å gå.
Av:
Audun Giske
I et tresiders leserinnlegg i gårsdagens Klassekampen tar lederen av Arbeidernes Kommunistparti (AKP), Jorun Gulbrandsen, et kraftig oppgjør med reformistiske tendenser på venstresida, og heller ikke AKPs tidligere partiorgan, Klassekampen slipper unna, skriver Dagsavisen.
Gulbrandsen mener Klassekampen er blitt altfor opptatt av regjeringspartienes gjøren og laden og omtaler avisa som «SVs Se og Hør», «en illusjonsfabrikk om Arbeiderpartiet» og «et medium for Djupedal, Gahr Støre og Solheim».
– Jeg oppfatter at AKP-lederen har mistillit til meg. Det går ikke an å tolke dette på noen annen måte. Men kritikken av Klassekampen er litt underlig. Jeg synes Gulbrandsen står for en smålig og nærsynt lesning, sier redaktør Bjørgulv Braanen i Klassekampen til Dagsavisen.
I 1997 ble Pål Bjerke presset til å gå av som redaktør i Klassekampen av daværende majoritetseier AKP. AKP er ikke lenger majoritetseier, men ifølge Dagsavisen har partiet fortsatt stor innflytelse i avisa med en eierandel på 20 prosent.
Gulbrandsen sier til Dagsavisen at hun ikke var ute etter redaktør Bjørgulv Braanen, men ønsket å starte en debatt om Klassekampens posisjon.