Publisert: 12.04.2006 - 09:28
Oppdatert: 29.05.2007 - 01:32
Har overtak på journalister
Professor Frank Aarebrot mener forholdet mellom informasjons-medarbeidere og journalister er preget av gjensidig forakt. 42 prosent av norske pr-folk mener journalister er lette å påvirke.
Av:
Hans Hjellemo
Kun 46 prosent av norske journalister benytter andre kilder for å sjekke saker som er servert dem av norske informasjonsmedarbeidere, viser en undersøkelse Norsk Respons har foretatt for Nordiske Mediedager.
– Jeg hadde forventet gjensidig forakt, men ikke at informasjonsarbeiderne leder fotballkampen med 1-0. Informasjonsfolkene mener at journalistene lett lar seg påvirke, og journalistene innrømmer at de er så dovne at de ikke gidder å sjekke andre kilder til tross for at de er veldig oppmerksomme på at fanden er ute og går, sier Frank Aarebrot til Dagens Næringsliv.
Undersøkelsen baserer seg på et utvalg med 500 spurte medlemmer i Norsk Kommunikasjonsforening og 500 medlemmer i Norsk Journalistlag.
– De to yrkesgruppene forakter hverandre, uansett avhengigheten av hverandre. Det pågår en krig, og informasjonsfolkene ser nå ut til å gå seirende ut av den på alle fronter, sier Aarebrot.
Undersøkelsen viser dessuten at mens 40 prosent av publikum har svekket tiltro til mediene de siste ti årene så er tilsvarende tall 57 prosent blant kommunikasjonsmedarbeiderne og 44 prosent av journalistene.
50 prosent av journalistene har stor tiltro til mediene, mens det samme kun gjelder for 19 prosent av kommunikasjonsmedarbeiderne, skriver Dagens Næringsliv om undersøkelsen.