Publisert: 11.05.2004 - 15:01
Oppdatert: 29.05.2007 - 01:49
TV 2 planlegger
dokusåpe fra VG
TV 2 vurderer å kjøpe en dokusåpe fra redaksjonen i VG. Nordisk Film har allerede laget en pilot, men TV 2 har ikke tatt den endelige avgjørelsen ennå. – Vi synes det hadde vært en interessant måte å profilere avisen på, sier sjefredaktør Bernt Olufsen (bildet) i VG.
Av:
Gaute B. Iversen
Sjefredaktør Bernt Olufsen ønsker å åpne redaksjonen for et tv-team som skal følge det indre liv i VGs redaksjon. Nordisk Film har allerede vært i redaksjonen for å lage en pilot som skal vises for TV 2. Tv-kanalen har ifølge informasjonssjef Geir Mikalsen ennå ikke bestemt seg for om de skal kjøpe programmet.
– Vi synes det hadde vært en interessant måte å profilere avisen på. Dessuten bør mediene være åpne på hvordan mediene blir til, sier sjefredaktør i VG, Bernt Olufsen, til Kampanje.
Tidligere er det laget lignende flue-på-veggen-dokumentarer fra skip, flyplasser, sykehus og andre bransjer. I Sverige har også Expressen åpnet redaksjonen for et tv-team.
– Nå skal vi vurdere piloten og deretter se om dette er mulig å gå videre med. Dette er uansett ikke noe som kommer på TV 2 til høsten, sier informasjonssjef i TV 2, Geir Mikalsen, til Kampanje.
Både Mikalsen og Olufsen er helt klare på at kildevernet må ivaretas dersom tv-teamet skal få slippe fritt til i redaksjonen.
– Det er en helt åpenbar forutsetning for dette at vi kommer fram til en løsning på hvordan kildevernet skal ivaretas på en skikkelig måte. Hvis ikke blir ikke dette noe av, sier Olufsen.
– Som mediebedrift har vi full forståelse for VGs kildevern, og har ingen interesse av å blåse VGs kilder. På en eller annen måte må VG få kontrollere det som eventuelt skal sendes, slik at kildevernet blir ivaretatt, sier Mikalsen.
– Du er ikke redd for at folk får se hvordan det virkelig er, Olufsen?
– Nei, det er ikke noe farlig. De som jobber i VG er seriøse og dyktige folk som kan profilere faget og VG på en forsvarlig måte, sier sjefredaktøren.
Nordisk Film har fra før laget en lignende serie fra Slottet som har vært sendt på TV 2, og har laget ferdig en serie fra Stortinget som muligens kommer på TV 2 til høsten.
– Ideen er å lage slike dokusåper, eller flue-på-veggen-dokumentar fra de fire statsmaktene. Nå har vi laget Stortinget og Slottet og planlegger VG. Neste år planlegger vi å lage en serie fra tinghuset, sier Stein-Roger Bull, administrerende direktør i Nordisk Film til Kampanje.