Eva Hamilton (52) erstatter Christina Jutterström som administrerende direktør i Sveriges televisjon (SVT). Hamilton begynner i den profilerte stillingen i beynnelsen av november.
Dermed kommer svenskene oss i forkjøpet med utskitfningen av sjef for den største allmennkringkasteren i landet. Mens kringkastingssjef John G. Bernander har signalisert at han ikke fortsetter som NRK-sjef etter at åremålet hans går ut i juli neste år, går Christina Jutterström av som administrerende direktør i Sveriges televisjon allerede i november, skriver Resumé.
Hun erstattes da av en av de mest erfarne medarbeiderne i SVT, Eva Hamilton, som i dag er avdelingssjef for SVT fiksjon.
– Eva Hamilton er best skikket til å lede SVT gjennom de kommende utfordringene. Det går blant annet ut på å styrke poisjonen til public service i en stadig sterkere konkurranse og å sikre en langsiktig finansiering, sier styreformann Lars Engqvist i SVT i en melding.