Publisert: 27.10.2006 - 07:21
Oppdatert: 29.05.2007 - 01:57
15.000 ser Schibsted-tv
Schibsted-eide Aftonbladet markedsfører sin nye tv-kanal i det svenske bakkenettet, TV7, med at den kan nå 3,7 millioner seere. Men i realiteten har kanalen ikke hatt over 15.000 seere.
Av:
Audun Giske
Ifølge Resumé har Schibsteds TV7 på det meste hatt 15.000 seere, men i de fleste målingene fra MMS oppgis det seertall på null. Det totale markedsandelen til TV7 i Sverige ligger på rundt 0,2 prosent.
I mediebyrået Starcom vil tv-sjef Karin Lindkvist ennå ikke anbefale annonsører å kjøpe reklametid på TV7, fordi hun vet for lite om seertallene.
– Det blir en utfordring i 2007 å lære oss mer om hvordan vi skal måle og vurdere de mindre kanalene, sier Lindkvist til Resumé.
Hun mener dessuten at MMS burde utvikle et system som fungerer for de mindre tv-kanalene.
– I dag speiler ikke målingene til MMS seertallene på de mindre kanalene som MTV og Eurosport. Kanskje vi må gå tilbake til slik det var på begynnelsen av 90-tallet da man kjøpte tv-spoter på magefølelse, sier hun.
Ifølge MMS finnes det foreløpig ikke sikre seertall for TV7, og først 6. november kommer det tall for kanalens tekniske penetrasjon. Aftonbladet oppgir imidlertid på sine nettsider at 3,7 millioner svensker teoretisk kan ta inn kanalen, men tallene viser seg i realiteten å være 3,2 millioner - eller 1,6 millioner husstander.
TV7s programsjef, Jakob Andersson, er forsiktig med å uttale seg til Resumé om kanalens faktiske seertall.
– Det kan lett bli feil om man uttaler seg for tidlig. Vi forsøker å være ydmyke, sier han.