Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 03.11.2006 - 08:29 Oppdatert: 29.05.2007 - 01:57

– Må se på 2006-opplag


Schibsteds styreleder Ole Jacob Sunde mener det vil være galt av Medietilsynet å bruke opplagstall for 2005 når Media Norge-fusjonen skal vurderes. – Vi anmoder tilsynet om å skjele til den faktiske situasjon og ikke den historiske, sier Sunde.


Knappe to uker før Aftenposten, Bergens Tidende, Adresseavisen, Stavanger Aftenblad og Fædrelandsvennen skal styrebehandle en framforhandlet fusjonsavtale og en etablering av Media Norge, er det fortsatt uklart hvordan Medietilsynet vil stille seg til Schibsteds dominerende rolle i selskapet. Heller ikke Schibsted-ledelsen har noen klar formening om hvordan saken kan løses. Det er blitt spekulert i at Schibsted må kvitte seg med eierandeler i andre aviser for å komme under lovbegrensningen om at ingen kan eie mer enn en tredel av det samlede nasjonale avisopplaget.

Kampanje har tidligere skrevet at det ligger det an til en ordentlig eierskaps-thriller gitt utviklingen for markedet generelt og tabloiden VG spesielt, men legger man opplagstallene for 2005 til grunn så er Schibsted over lovens grense på 33 prosent. Men det er snakk om svært små marginer.

– Skjele til dagens tall
Under Schibsteds resultatpresentasjon i går ettermiddag kunne ikke konsernsjef Kjell Aamot gi noe klart svar på hvordan konsernet skal få løst opplagsknuten.

– Vi vil prøve en dialog med Medietilsynet, og hvis det ikke fører fram, må vi vurdere hva vi skal gjøre for å komme på riktig side av eierskapslovgivningen, sier Aamot.

Han og finansdirektør Trond Berger anslo at Schibsteds totale del av det norske avismarkedet er 35 prosent, men ble raskt korrigert av styreleder Ole Jacob Sunde.

– Det kommer an på hvilket år man legger til grunn. Basert på tallene for 2005 blir det om lag 36 prosent, men vi vil i hvert fall som et innspill til Medietilsynet anmode om at man skjeler til den faktiske situasjon og ikke den historiske, sier Sunde.

Styrelederen mener at opplagsfall vil gjøre det lettere å få klarsignal fra Medietilsynet. Både VG og Aftenposten har som kjent nedgang i opplaget i 2006. Schibsteds store problem er at Medietilsynet er innstilt på å legge tallene for 2005 til grunn når Media Norge-fusjonen og Schibsteds markedsmakt skal vurderes. Områdeleder for konsesjon og tilsyn i Medietilsynet, Gudbrand Guthus, har foreløpig ikke sagt noe om sjansene for at en fusjon vil kunne bli akseptert.

– Jeg vil ikke gi noen vurdering av sjansene for en fusjon. Jeg konstaterer at de som vil inn, er store og vil få et høyt samlet opplag. Dette er noe vi skal sitte og regne på og vurdere fremover, men først må vi se hva som eventuelt skjer, sa Guthus til Kampanje i september.

Adressa-nei kan løse problemet
Schibsted-sjef Kjell Aamot ønsket i går ikke å kommentere hvilke andre tiltak det kan være aktuelt å gjennomføre for å komme under grensen på 33,3 prosent av det nasjonale dagspresseopplaget. Det er imidlertid en måte å løse proplemet på: Hvis Adresseavisen ikke blir med i Media Norge, noe som ikke er usannsynlig på grunn av sterk motstand blant flere aksjonærer, så havner Schibsted under begrensningen i eierskapsloven

På spørsmål om salget av TV 2-aksjene vil påvirke myndighetenes holdning til Schibsteds eierandel, sa Aamot at det formelt ikke er noe som tilsier dette. Aamot ville imidlertid ikke utelukke at Medietilsynet rent skjønnsmessig kunne være noe påvirket av at Norges største mediekonsern nå er ute av TV 2.

Børsnoteres i april
Finansdirektør Trond Berger i Schibsted kunne på resultatpresentasjonen i går fortelle at Media Norge skal børsnoteres i april neste år. Selskapet vil få en årlig beregnet omsetning på drøye fem milliarder kroner og et driftsresultat før avskrivninger og finans på rundt 800 millioner kroner. Det gir en brutto driftsmargin på 16 prosent.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Fusjon skaper eierskapsthriller [22.09.2006]

Kan få midlertidig fusjonsforbud [05.10.2006]

Skal overbevise Medietilsynet [09.10.2006]

Medietilsynet vil bruke 2005-tall [18.10.2006]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.