Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 21.11.2006 - 13:12 Oppdatert: 29.05.2007 - 02:00

Rått kappløp om tysk tv


Axel Springer slår kreftene sammen med Tyrkias største mediekonsern i et rått kappløp om å kjøpe det tyske tv-konsernet ProSiebenSat1. Men i kulissene står SBS-eierne KKR og Permira som sannsynligvis jobber for å skape en europeisk tv-gigant.


Det tyske forlaget Axel Springer har kjøpt seg inn i det tyrkiske mediekonsernet Dogan Yayin. Springer har gått for en post på 25 prosent av Dogan, og skal ha bladd opp drøye tre milliarder kroner for posten. Dermed kan Springer-forlaget igjen komme i posisjon i forhold til å slå kloa i selskapet tyske konkurransemyndigheter nektet forlage å kjøpe opp.

Reguleringsinstansene mente at det ville føre til en uheldig maktkonsentrasjon dersom landets største, kommersielle tv-kanal også skulle eies av utgiveren av landet største tabloidavis, Bild.

Nå ser det ut til at Springer har lagt en alternativ plan for å komme i posisjon i ProSiebenSat1. Det tyrkiske mediekonsernet Dogan Yayin planlegger ifølge Variety og International Herald Tribune nemlig et gigantbud på den tyske tv-kanalen. Dogan Yayin er Tyrkias største mediekonglomerat og lykkes tyrkerne med sitt bud, kan Springer ende opp med en indirekte eierandel i ProSiebenSat1 i tillegg til posten på 12 prosent som Springer allerede eier.

Berlusconi ute
Selger av tyske ProSiebenSat1 er den amerikanske medieinvestoren Haim Saban som sammen med sine partnere vil ha rundt 3,8 milliarder dollar, eller rundt 24,5 milliarder kroner, for posten på 50,5 prosent av selskapet. Budprosessen skal ha kommet så langt at man allerede har gjennomført en utsilingsprosess der blant andre Silvio Berlusconis mediekonsern Mediaset falt ut.

Etter at Springer-forlaget ikke vant frem med sitt bud på ProSiebenSat1 på 34,6 milliarder kroner tidligere i år, dukket det nemlig opp en rekke internasjonale medieaktører, som Silvio Berlusconis mediekonsern Mediaset. Tidligere statsminister i Italia og medieentreprenør Silvio Berlusconi vurderte å legge rundt 40 milliarder kroner på bordet for å få kontroll på den tyske tv-kanalen ProSiebenSat1, men Berlusconi var altså ikke ønsket som eier av selskapet.

Ny mediegigant
Dermed kvittet Dogan og Springer seg med en brysom konkurrent. Men dersom den tysk-tyrkiske alliansen skal vinne frem, må Dogan komme opp med et enda bedre bud enn eierne av SBS Broadcasting, KKR og Permira, som også sies å være interesserte. Det kan bli en hard nøtt. KKR og Permira la nylig inn et bud på over 300 milliarder kroner for Vivendi Universal.

Det viser at de amerikanske investeringsselskapenes har en plan med SBS Broadcasting og at KKR og Permira man ønsker å fusjonere SBS Broadcasting, selskapet som blant annet eier TVNorge, sammen med et annet stort mediekonsern for på den måten skape en ny, europeisk mediegigant.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Axel Springer trekker tv-bud [01.02.2006]

"Nein" til Berlusconi [10.11.2006]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.