Publisert: 01.12.2006 - 11:23
Oppdatert: 29.05.2007 - 02:02
Sjefsjakten er over
SBS Broadcasting og betal-tv-selskapet Canal+ i Norden har funnet Christian Antings etterfølger. Styreleder Manfred Aronsson henter inn Per Borgklint som ny administrerende direktør i Canal+.
Av:
Knut Kristian Hauger
C More Entertainment, som eierselskapet av betal-tv-plattformen Canal+ heter, kan i dag meddele at Per Borgklint blir ny administrerende direktør i selskapet. Dermed tar Borgklint over etter at forgjengeren Christian Anting.
Antings avgang var imidlertid kontroversiell. Antings dager som toppsjef i Canal+ var talte dagen etter Anting kom med kritikk av samarbeidspartneren Telenor. Det meste tydet på at Anting fikk sparken på dagen. Sjefen i TVNorges søsterkanal i Sverige, Kanal5, Manfred Aronsson, tok over, og det er i dag den samme Aronsson som kunngjorde ansettelsen av Borgklint. Aronsson er styreleder i selskapet og vil fortsette som styreleder i C More, som igjen eies av SBS Broadcasting Group.
Kanal5 for dermed også ny sjef i Jonas Sjögren, tidligere viseadministrerende og salgssjef i Kanal 5. Aronsson blir også styreleder i Kanal5.
I en melding heter det at den 34-årige Per Borgklint vil være stasjonert i Stockholm og ha et overgripende ansvar for virksomheten med fokus på C More-gruppens videre utvikling, og økt lønnsomhet i Canal+ sine fire nordiske land.
– Det er en glede å kunne meddele at Per Borgklint blir ny administrerende direktør. Per har tidligere lykkes med abonnementsbaserte virksomheter som likner C More. Han vil tilføre nye perspektiver og spille en viktig rolle for å styrke C Mores posisjon som den ledende leverandøren av premium betal-tv innen film og sport under varemerket Canal+ i Norden, som blant annet nylig fornyet rettighetene til F.A. Premier League. Jeg ser frem til å samarbeide med Per for å finne flere muligheter til å øke veksten sammen med våre samarbeidspartnere, samt å skape synergier mellom SBS betal-tv og fri-tv i Norden, sier Manfred Aronsson i en melding.
Patrick Tillieux, fungerende administrerende direktør for SBS Broadcasting Group, tilføyer:
– Jeg ønsker Per Borgklint velkommen til C More. Per er en kunnskapsrik og besluttsom leder og jeg er overbevist om at C More vil dra fordel av Pers energi og erfaring i tillegg til Manfreds dyktighet og entusiasme.
Per Borgklint har tidligere vært administrerende direktør for Versatel, et telekommunikasjonsselskap innenfor Tele 2-gruppen stasjonert i Holland. I tillegg er han nå regionssjef for Tele 2 Benelux og direktør for Tele 2 i Nederland.