De som klikker seg inn på Google i dag får opp en logo inspirert av Edvard Munchs verdensberømte maleri «Skrik». Les hvorfor her.
Det er tydelig at Munch-feberen herjer i verden og eksponeringen av kunstnerens navn har vært ekstrem i år. I dag får Munch eksepsjonell eksponering ved at verdens største søkemotor Google bruker hans maleri i logoen, skriver E24.
– Grunnen til at vi gjør dette med Edvard Muncs «Skrik» i dag, er at at det er Munchs fødselsdag, sier pressekontakt Laura Ainsworth i Google til E24.
Logoen er kjempereklame for Munch og hans bilder. Google er verdens mest besøkte søkemotor, og en av de tre mest besøkte nettstedene i verden totalt sett. Bare i Norge regner man med at 80 prosent av nettbrukerne er innom Google i løpet av en dag. Google vil ikke opplyse hvor mange som er innom nettstedet i løpet av en dag. Men trolig vil flere hundre millioner mennesker verden over ha sett Googles Skrik-logo før dagen er omme.