Schibsteds kjøp av svenske Blocket har gitt selskapet en rekordavkastning på 800 prosent over tre år. – Ett av de beste oppkjøpene vi har gjort, konkluderer konserndirektør Trond Berger i Schibsted.
I går overtok Schibsted de resterende Blocket-aksjene mediekonsernet ikke eide fra før, og overtagelsen av de resterende 18,2 prosent av aksjene priser det svenske rubrikknettstedet til 1,63 milliarder svenske kroner, skriver Finansavisen.
Forutsatt at Schibsted ikke betaler overpris denne gangen er avkastningen formidabel med en verdistigning på hele 787 prosent.
– Det er to forhold som forklarer den hyggelige verdiutviklingen. For det første var prisingen av online-selskaper generelt lavere i 2003. For det andre har inntjeningen i Blocket vært sterk. Økningen kommer særlig som følge av økt trafikk, sier Trond Berger til Finansavisen.
Begrunnelsen for å kjøpe ut minoritetsaksjonærene er at Schibsted ønsker å bruke teknologien i Blocket i andre land, skriver Finansavisen.