Publisert: 15.02.2007 - 16:24
Oppdatert: 29.05.2007 - 02:19
Sivertsen satser milliarder
Digitalt bakkenett og nye tv-satellitter.Telenor Broadcast-topp Stig Eide Sivertsen står i år foran flere tunge milliardinvesteringer. – 2007 blir et satsingsår, sier Sivertsen.
Av:
Knut Kristian Hauger
Konsernsjef Jon Fredrik Baksaas dro til 3gsm-messen og presenterte 2006-tallene for presse og analytikere i Barcelona. Hjemme på Fornebu kunne direktørene Stig Eide Sivertsen og Erik Nord fortelle om utviklingen i tv-divisjonen Telenor Broadcast i fjor og veien fremover. Administrerende direktør Stig Eide Sivertsen kunne her fortelle om et overskudd før finans (EBIT) på 966 millioner kroner. Det var svakere enn på samme tid i 2005 da tilsvarende overskudd var på 1,015 milliarder kroner. Inntektene økte med 660 millioner på årsbasis.
– Vi har en vekst på driftsinntektene på 12 prosent og en vekst på fem prosent på driftsmarginen før avskrivinger. Det er også en økning på antall betal-tv-abonnenter på fire prosent. Det er hovedtallene, sier Sivertsen.
Men Sivertsen mener tv-plattformen selger mye betal-tv, og nysalg koster både på markedssiden og investeringer i innhold og hardware.
– Vi har en svakere driftsmargin, men selger godt med både HD-pakker og «multiroom» eller såkalte tvillingabonnement. Dette er dyrere «hardware» som vi sender ut, men her vil inntektene komme etter hvert, sier Sivertsen.
Canal+ koster
Noen av belastningene kom mot slutten av året som rettighetene til fotball-EM i 2008, distribusjonsavtalen med Canal+ og tre år med engelsk fotball gjennom et samarbeid med nettopp betal-tv-kanalen Canal+. Canal+-avtalen alene slo inn med en engangsbelastning på 50 millioner kroner i fjerde kvartal i fjor. Sivertsen vil ikke si hvor mye Canal Digital betaler for å ha Canal+ på sin plattform, men Canal+ er særlig viktig for den HDTV-satsingen Broadcast og tv-plattformen Canal Digital nå gjør.
– Det verdt det, eller så hadde vi ikke gjort det. Vi er strålende fornøyd, sier Sivertsen.
Les også:
Canal Digital i full oppløsning
Les også:
Satser 30 millioner på fremtids-tv
Men det er nok mer å gå på. Telenors betal-tv-plattform Canal Digital klarte i fjor å hente ut mer inntekter i snitt per abonnent sammenlignet med 2005 og betal-tv-kundene blir også værende. I snitt er hver abonnent av Canal Digitals tv-tilbud mellom seks-syv år.
Satser med milliarder
Men 2007 blir et tøft år med flere store satsinger for Sivertsen og Telenor Broadcast.
– Ja, 2007 blir et satsingsår for oss. Vi er inne i en satsingsperiode, sier Sivertsen.
Avtaler og beslutninger som har verdier på flere milliarder skal tas. Noen er tatt allerede som milliardinvesteringen utbyggingen av det digitale bakkenettet for tv er. I tillegg skal Telenor bygge ut DAB-nettet for radio.
– Vi er på rute det vi skal gjøre med bakkenettet selv om vi fikk litt problemer i starten grunnet været. Men «so far so good», sier han.
I tillegg så skal kabelanleggene oppgraderes til digitalstandard og selskapet ruller ut HDTV-tilbudet i Norge gjennom på betal-tv-plattform Canal Digital.
– Vi lanserte HDTV i Sverige og Danmark i fjor og lanserte i Norge i slutten av januar, sier Sivertsen.
– Hvordan har lanseringen av HD slått an i Norge?
– Det er litt tidlig å trekke konkulsjoner ennå, men det går ut veldig mye hardware for tiden. Mange har i dag kjøpt HD-ready skjermer men tilbudet av innhold er fortsatt begrenset, men jeg hadde stor glede av å se Manchester United og Tottenham i HD og ikke minst resultatet, sier Sivertsen.
HDTV-satsingen mener Sivertsen kommer til å slå ut for fullt på inntektssiden først neste år. Neste år skal nemlig Telenor i gang med fotball-EM i HDTV og i tillegg kommer det sommer-OL i det nye tv-formatet.
– Vi kjører en del kampanjer i år og tar oss ikke betalt for HD-pakken. 2007 blir ikke noe stort HD-år, det er først i 2008 at vi ruller ut dette som et kommersielt produkt, sier Sivertsen.
Skyter opp satellitter
Men milliardene begynner virkelig å rulle når Sivertsen begynner å snakke om sendevirksomheten til Telenor Broadcast. Til høsten skal satellittparken rustes opp og da løper milliardene.
– Vi må fortuse hvordan tv-markedet ser ut om 20 år når vi tar en beslutning om å sende opp nye satellitter. Men kapasiteten er i ferd med å stange i taket og vi er tilnærmet utsolgt. Vi investerer derfor mer i satellitt, sier Sivertsen.
Det er tv-kanalenes multikanalstrategier og overgangen til det mer kapasitetskrevende HD-formatet som øker trykket i markedet for tv-satellitter. Til høsten skal derfor Telenor Broadcast sende opp en ny satellitt i Kasakhstan. Den alene koster Telenor 1,2 milliarder, men Sivertsen sitter allerede og regner på mulighetene for å sende opp ytterligere en satelitt. Totalt så formidler Telenor hele 220 kanaler via sine satellitter og selskapet er dermed Nordens største aktør på området.
Men til tross for de mange satsingene er målsetningen for 2007 klar. Sivertsen tror på økte inntekter og en driftsmargin som kommer til å ligge omtrent som tidligere. Samtidig så har Sivertsen klart en annen lite milepæl. En litt svak dollarkurs sender nemlig Telenor Broadcast opp i en eksklusiv liga. Sammenlignet med 2005 økte inntektene til Broadcast fra 5,65 milliarder til fjorårets 6,3 milliarder.
– Det betyr at vi omsetter for mer enn én milliard dollar, smiler Sivertsen.