Publisert: 06.03.2007 - 15:34
Oppdatert: 29.05.2007 - 02:24
NRK vil ha 110 millioner mer
11 prosent av norske husstander er ikke registrerte som lisensbetalere i NRK. Nå er målet til NRKs lisensavdeling å redusere antallet husstander som ikke betaler lisens. Det vil gi NRK 110 millioner kroner årlig i ekstra inntekter.
Av:
Oddvin Aune
Ifølge ferske tall er det registrert 1.737.134 lisensbetalende husstander i Norge. Selv om disse bidrar med 3,65 milliarder kroner i lisensinntekter for statskanalen, er det fortsatt noe å gå på. Målet er å redusere antallet husholdninger som ikke betaler lisens til mellom åtte og ni prosent.
Ifølge tall NRKs lisensavdeling sitter på, er det nemlig mer enn 218.000 husstander som ikke er registrert med lisens. Basert på tall fra Posten og Statistisk Sentralbyrå betyr det at cirka 11 prosent av norske husstander ikke er registrert med NRK-lisens.
– Vi har et mål om å komme ned på åtte til ni prosent og arbeider kontinuerlig for å komme dit, sier daglig leder Freddy Lysfjord ved NRKs lisensavdeling i Mo i Rana til Kampanje.
Dersom NRK klarer å senke prosenten av ikke-lisensregistrerte husstander til dette nivået, vil det bety økte lisensinntekter på 110 millioner kroner årlig.
Usikre tall
Med andre ord er nesten 90 prosent av det totale antallet husstander i Norge registrert med lisens. Når det gjelder antall husstander som ikke er registrert med lisens hefter det usikkerhet til beregningen.
Noen statistiske usikkerhetsmomenter gjør at det er vanskelig å anslå hvor mange husstander som faktisk ikke er i bruk. Noen av årsakene er:
– Personer etablerer seg i samboerforhold, men beholder egen leilighet.
– En stor andel av pensjonistene har i praksis flyttet til utlandet eller oppholder seg i utlandet store deler av året.
– Kraftig økningen i antall fremmedarbeidere som er i landet på korttidsopphold.
– 1,5 – 2 prosent av landets hustander har ikke tv-mottaker.
– Et visst antall husstander i Norge som er under fattigdomsgrensen.
– Men det er vel noen som sniker seg unna også?
– Ja, enhver avgift er jo gjenstand for at noen prøver å unndra seg den, sier Lysfjord.
Han sier at de jobber kontinuerlig med å få registrert husstander som ikke er registrert med lisens, og viser til at antall lisenskontrollører nylig er økt fra 55 til 60.
– Med det digitale bakkenettet blir det vel vanskeligere å snike seg unna når alle må ha en set top-boks for å ta inn signalene?
– Det er jo slik at ethvert kjøp av mottaker-teknologi vil vil bli rapportert fra forhandlere til NRK Lisensavdelingen, sier Lysfjord.
Ikke britiske tilstander
Storbritannia er verdensmestere på lisensinnkreving til allmenkringkaster, og bare seks prosent av husstandene er ikke lisensregistrerte der. Men Lysfjord kan bare drømme om hjelpemidlene lisensinnkreverne til Storbritannias allmennkringkaster BBC har til rådighet. Her er husransakelse, peilere og politi vanlig kost. I tillegg er det vanlig med rettsaker og bøter på inntil 10.000 kroner for å ha mottakerutstyr uten å være registrert med lisens.
– Skulle du ønsket deg britiske tilstander?
– NRK og jeg skulle gjerne hatt rammevilkår som sørget for at bare fem-seks prosent av landets husstander ikke var registrert med lisens. Det er fullt mulig å foreta peiling og politianmeldelse av tyvseere også her. I Norge har vi ikke hatt samme kultur som i England for å håndheve denne muligheten. Nordmenn er i all hovedsak greie og ryddige mennesker og lar seg registrere når de blir oppsøkt av våre kontrollører. NRK arbeider for rammevilkår som forhåpentligvis vil gi samme effekt uten den stramme håndhevelse som praktiseres i England. Dette er til behandling i Kulturdepartementet, sier Lysfjord.