Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 12.03.2007 - 08:16 Oppdatert: 29.05.2007 - 02:30

Redder overskuddet


Til tross for tidenes satsingsår, milliardfotball og noen stygge kvartalssmeller i fjor, kommer TV 2-sjef Kåre Valebrokk til å gå ut av 2006 med et overskudd i TV 2 Gruppen.


I 2005 endte TV 2 Gruppen opp med et overskudd før skatt på i overkant av 200 millioner kroner, men etter tre kvartaler i 2006 så det langt styggere ut for TV 2 Gruppen. Når TV 2 Gruppen og konsernsjef Kåre Valebrokk denne uken legger frem regnskapstallene for hele 2006, ligger TV 2 så langt 171 millioner kroner bak 2005.

Samlet for fjorårets tre første kvartaler har TV 2 Gruppen et underskudd på 34 millioner kroner, sammenlignet med tilsvarende resultat i 2005 på 137 millioner kroner.

Gjennom de første ni månedene av 2006 har 2005-overskuddet blitt sakte men sikkert oppspist. Første kvartal åpnet på linje med 2005 med et overskudd på 33,9 millioner kroner. Men i andre kvartal begynte fotballinvesteringen å rulle. TV 2 Gruppen gikk på en resultatsmell på over 100 millioner kroner. I fjorårets tredjekvartal rant det nye millioner kroner ut av konsernet, noe som til slutt ga et underskudd på nesten 70 millioner kroner etter at konsernet i 2005 klarte et nullresultat.

Les også: Fotball gir TV 2-minus

Les også: TV 2-eierne forberedt på kostbart 2006

Går mot overskudd
Onsdag denne uken presenterer TV 2 Gruppen sitt foreløpig regnskap for 2006, inkludert regnskapstallene for 4. kvartal i fjor. Dermed kommer den økonomiske fasiten på det som har vært TV 2 Gruppens kanskje mest intensive satsingsår med eksklusive fotballrettigheter, lansering av flere tv-kanaler, flere nettportaler og starten på utbyggingen av det digitale bakkenettet. I år har TV 2 Gruppen «vokst så det knaker i alle selskapets kroker», som konsernsjef Kåre Valebrokk selv har formulert det.

Det har derfor vært knyttet stor spenning til hvordan resultatene i TV 2 Gruppen kom til å ende i 2006. Milliardinvesteringen knyttet til de eksklusive rettighetene for all norsk fotball koster bare på rettighetssiden 300 millioner kroner i året, og bransjefolk har spekulert både høyt og lavt om hvor stort underskuddet i TV 2-konsernet kom til å bli i 2006.

Første gang Kampanje konfronterte Valebrokk med hvordan fotballinvesteringen kom til å slå ut i TV 2s regnskaper i 2006 var i november 2005. Den gang sa Valebrokk at det var «fryktelig langt til bunnen i TV 2».

Les også: Kostbart år i vente for Valebrokk

TV 2-sjefen er sparsom med opplysninger om de ferske regnskapstallene, men går langt i å antyde at tallene kommer til å ende opp på den rette siden og at det blir et pent overskudd også i år.

– Det ser ganske greit ut, sier Kåre Valebrokk til Kampanje.

– Er det fortsatt fryktelig langt ned til bunnen i TV 2 Gruppen ?

– Ja, men du kan stryke fryktelig, svarer Valebrokk.

Sterkt reklamesalget
Det er sannsynligvis et glohett reklamemarked som redder overskuddet i TV 2-konsernet. Etter det Kampanje har grunn til å tro har tv-kanalen TV 2 økt salget av tv-reklame kraftig. Samlet for hele 2005 solgte TV 2-kanalen reklame og sponsorater for 1,584 millioner kroner. I år kommer salget til å ligge på rundt 1,7 milliarder. For første gang kommer omsetningen i hele konsernet til å passere to milliarder kroner.

Les også: Øker med 200 millioner

Les også: Valebrokk mot to milliarder

Valebrokk virker derfor relativt rolig med tanke på alle de dårlige nyhetene som har kommet på tvs vegne den siste tiden med det store fallet i tv-seingen i Norge. Valehrokkk sier han ikke merker noe til droppet i tv-seingen på omsetningen så langt.

Les også: Dramatisk fall i tv-seing

– «So far, so good», og på inntektssiden er det heller motsatt. Det ser veldig bra ut, og hvis det nå viser seg at noen av seerne forsvinner fra oss, så går de i hvert fall ikke til avis. De går til nettet og der er vi på plass, sier konsernsjefen.

Mer fra betal-tv
Valebrokk peker på strategien som TV 2 Gruppen også har lagt for de neste årene med satsingen på det digitale bakkenettet og de nye tv-kanalene TV 2 Zebra, TV 2 Filmkanalen og TV 2 Nyhetskanalen og den nye sportskanalen som er i anmarsj.

– Vi har planlagt dette, og satsingen vår på bakkenettet er ikke tilfeldig. Vi sikter oss inn mot en type avisøkonomi der en større andel av TV 2 Gruppens inntekter kommer gjennom abonnement, sier Valebrokk.

Er du oppdatert på hva som skjer denne uken? Sjekk Kampanjes mediekalender!

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Øker med 200 millioner [07.03.2007]

Slik ble Hildrum TV 2-sjef [08.02.2007]

Tv inntar reklametoppen [30.01.2007]

Vil flytte Kanal24 [01.02.2007]

Valebrokk er luta lei [26.01.2007]

Digital-tv-kampen tilspisses [24.01.2007]

TV 2 lanserer ny sportskanal [23.01.2007]

Tror på nytt rekordår [03.01.2007]

Valebrokk slutter med stil [02.01.2007]

Vil ha femte tv-kanal [06.12.2006]

Telenor og TV 2 i EM-allianse [15.11.2006]

EM for dyrt for TV 2 [04.12.2006]

Fotball gir TV 2-minus [26.10.2006]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.