Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 17.04.2007 - 09:03 Oppdatert: 29.05.2007 - 02:38

Klart for miljø-tv


Det skyller en grønn bølge over tv-skjermen for tiden som følge av den globale oppvarmingen. Stadig flere kanaler bruker miljø som tema i underholdningsindustrien.


«Grønn TV» er et av hovedtemaene under vårens tv-messe, MipTV, i Cannes denne uken, skriver Aftenposten.

Miljø er nemlig for alvor i ferd med å bre om seg som en viktig programkategori i tv-industrien verden over, også ved siden av de tradisjonelle naturdokumentarene. Flere mener bransjen nå må ta miljøansvar.

– Det er ingen tvil om at vi som produserer fjernsyn må ta et ekstra ansvar for å øke oppmerksomheten rundt den trusselen verden nå står overfor. Men da hjelper det ikke å rette en advarende pekefinger mot forbrukerne. Derfor må det vi lager også ha en underholdningsverdi, slik at folk faktisk orker å se det vi forteller dem, sier Lynne Kirby i Robert Redford-eide Sundance Channel i USA.

Denne uken har de première på en ny miljøserie, «Big Ideas of a Small Planet».

Også de norske tv-kanalene sier de jobber med grønne tv-serier og TV 2 hadde for noen sesonger suksess med «Søppelkongen» (bildet).

– Vi jobber med ideer som går i den retningen, men jeg vil foreløpig ikke si hva. Uten at jeg vil si det er tvs ansvar å rette fokuset på miljø, så er det likevel riktig at vi skal bruke vår makt til å bevisstgjøre folk rundt dette temaet, sier programdirektør Nils Ketil Andresen i TV 2 til Aftenposten.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Britene vil ha Søppelkongen [14.03.2007]

Søppelkongen vant Gullrosen [02.05.2006]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.