Publisert: 06.06.2007 - 16:29
Oppdatert: 18.06.2007 - 13:43
Giske roser Medietilsynet
Kulturministeren mener Medietilsynet har gjort en grundig jobb i fusjonssaken. Trond Giske tror ikke dagens Media Norge-konstruksjon kommer til å se dagens lys.
Av:
Knut Kristian Hauger
I dag satte Medietilsynet en stopper for Schibsteds planlagte avisfusjon Media Norge og kulturminister Trond Giske sier følgende om dagens dramatiske kjennelse.
– Jeg tar beslutningen til etterretning. Tilsynet har gjort dette uavhengig av departementet, og det virker som om Medietilsynet har gjort en grundig jobb. I forhold til hvordan de tolker og anvender loven virker dette veldig solid, sier kulturministeren til Kampanje.
I et syv siders langt brev, varslet i dag Medietilsynet inngrep mot Media Norge-fusjonen som skal inkludere Aftenposten og alle de store regionavisene med unntak av Adresseavisen.
Les også: Stopper Media Norge
Les også: – Godtar ikke Media Norge-salg
Områdeleder for konsesjon og tilsyn i Medietilsynet, Gudbrand Guthus, inviterer imidlertid partene til en dialog for å komme frem til en minnelig løsning.
– Schibsted har en frist til å komme med en henvendelse om å oppta en dialog. Med det om det kan iverksettes er opp til Schibsted, sier Giske.
– Kommer kulturministeren til å få denne saken i fanget noen gang?
– Nei, jeg kommer aldri til å få denne saken på mitt bord. En anke vil gå til en klagenemd, sier Giske.
– Tror du det blir noe av Media Norge?
– Den blir i hvert fall ikke nøyaktig slik den er blitt planlagt. Det har jo blitt slått fast i dag. Men om det blir en delvis fusjon eller en annen type løsning gjenstår å se, sier statsråden.
Se også: Schibsted: – Tror på Media Norge