Papiravisenes dekning av Tippeligaen har stupt med over 20 prosent de siste to årene, men omtaleøkningen på nettet står ikke i stil.
– Samme medier som skriver mindre om Tippeligaen i trykte kilder skriver mer på sine egne internettlkilder. Den mye omtale tv-avtalen, og at klubbene selv satser på klubb-tv fra sine nettsider, kan også være en årsak til nedgangen, sier medieanalytiker Thomas Heiberg Johansen i Cision Norge.
Mens det ble skrevet 18.281 oppslag om Tippeligaen i trykte kilder første halvår i år, ble det registrert 98.621 oppslag på Internett i samme periode.
– Omtaleøkningen på internett er likevel ikke like formidabel som nedgangen i trykte kilder. Siden 2005-sesongen er det en økning på fem prosent i antall oppslag om norsk toppfotball på nettet, sier Heiberg Johansen.
Cision Norge har analysert medieomtalen av Tippeligalagene i 533 trykte kilder i tidsperioden 1. januar til 30. juni i 2005, 2006 og 2007. Tippeligalagene er så langt i år omtalt i 18.281 oppslag mot 21.944 i 2006 og 23.036 i 2005.
Viking mest omtalt – VIF taperen
I fjor var det Brann som var mest omtalt etter vårsesongen, men i år er bergensklubben henvist til andre plass. Bergenserne er markant mindre tilstede i trykte kilder i 2007. I vårsesongen er Brann omtalt i 1.963 oppslag mot 2.536 på samme tid i fjor og 2.554 i 2005.
Men den soleklare medietaperen er Vålerenga. Fra toppnoteringen i 2005 på 2303 omtaler første halvår av 2005 via 1.697 på tilsvarende tid ifjor er Osloklubben nå nede i fattige 1.034 oppslag i 2007.
– Siden 2005 har VIF mer enn halvert medieomtale. Dårlige sportslige resultater er en naturlig grunn, men også klubbens mest omtale profiler er borte siden 2005-sesongen. Den gang var Kjetil Rekdal alene omtalt i over 1.500 oppslag, altså langt mer enn hele klubben inneværende sesong, sier Heiberg Johansen.
Fall på listene for noen åpner for stigning for andre: Viking har nemlig overtatt som det mest omtalte laget så langt i årets Tippeliga. Siddisene er omtalt 2028 ganger så langt i år mot 1796 og 1715 ganger i henholdsvis 2006 og 2005.
Sportslig suksess ingen omtalegarantist
Stabæk som nyter stor suksess på den sportslige siden som «feriemestre», befinner seg derimot i motsatt ende av denne «Tippeligatabellen» på en 12.plass på omdømmetoppen.
– Noe overraskende er det at Stabæk havner såpass langt nede. Noe av forklaringen er at laget ikke har ledet lenge, og ikke har samme " oppbacking" på pressesiden som for eksempel Viking hvor både Stavanger Aftenblad og Rogalands Avis innbyrdes konkurrerer om hvem som dekker laget best. Det samme gjelder i Bergen og forholdet mellom Bergensavisen og Bergens Tidende, mener Heiberg Johansen.
På nedrykksplass har Lyn og Sandefjord havnet. Medieanalytikeren i Cicion har en oppfatning av hvorfor nettopp disse to havner i skyggen av de andre klubbene.
– Lyn mangler en del på profiler, og konkurrerer med VIF om medieplass. Aften deler ofte omtalen mellom VIF og Lyn, så laget har ikke eierandel til medier som andre lag. Sandefjord er laget som får minst omtale i riksdekkende medier. Hovedårsaken til dette er at laget har for få profiler og dårlig sportslig resultater.
Og nettopp medieprofiler er nøkkelen til å fange pressens oppmerksomhet, skal man tro Heiberg Johansen.
– Den rene profilomtalen står for 40 prosent av omtalen i riksavisene. Dette danner stort grunnlag for omtale utenom serierundene. Her er Sandefjord taperen, men Vålerenga det laget som faller mest.