Publisert: 19.09.2007 - 07:57
Oppdatert: 19.09.2007 - 08:59
– Dagbladet gir blanke faen
Barnepsykolog Magne Raundalen mener førstesideoppslaget «– Drept av mor» viser at Dagbladet ikke tar hensyn.
Av:
Redaksjonen, Kampanje
Dagbladets førsteside med tittelen «– Drept av mor» over Madeleine McCanns hode vekker kraftige reaksjoner. Ikke minst hos barnepsykolog Magne Raundalen, som nylig uttalte seg til Journalisten om behovet for å skåne barn mot førstesideoppslag som involverer nettopp barn og drap.
– Jeg fikk positiv respons på utspillet fra mange hold, inkludert fra avisfolk. Og gledet meg blant annet over Per Edgar Kokkvolds kommentar om at det var grunn til å se nærmere på førstesidene. Men så kommer altså Dagbladet med det verste oppslaget jeg har sett, sier en opprørt Raundalen til Journalisten.
– Vulgært og spekulativt
– Det kan være en arbeidsulykke, eller det kan være bevisst kynisk og barnefiendtlig. Og jeg tror det siste. De gir blanke faen i unger i Dagbladet. Det kan du sitere meg på, sier han.
Barneombud Reidar Hjermann kaller Dagbladets oppslag uanstendig, vulgært og spekulativt. Dessuten er han skuffet.
– Jeg møtte mye forståelse, særlig fra Anne Aasheim. Derfor føler jeg meg litt sveket når hun lar en førsteside som dette passere. Jeg trodde det var mer tak i henne, men behovet for å være vulgær på desken overskygger visst anstendigheten, sier Hjermann til Journalisten.
Ansvarlig redaktør i Dagbladet, Anne Aasheim, sier avisen generelt er varsom med oppslag om barn. Men hun mener Madeleine-saken er spesiell fordi den er blitt så ufattelig stor med massiv dekning over hele verden.