Publisert: 28.09.2007 - 08:35
Oppdatert: 28.09.2007 - 09:17
Kjøper hele Metronome
Schibsted har inngått en avtale med Endemol om å kjøpe selskapets eierandel på 35 prosent i Metronome Film & Television AB.
Av:
Hans Hjellemo
Schibsted betaler 145 millioner svenske kroner for aksjene, heter det i en melding fra mediekonsernet. Kjøpet verdsetter selskapet til 414 millioner svenske kroner. Dermed blir selskapet heleid av Schibsted.
Metronome er det største uavhengige nordiske selskapet innen tv- og filmproduksjon, blant annet har selskapet en klart ledende posisjon innenfor tv-produksjon i Sverige.
Metronome har den senere tiden gjennomført to oppkjøp; Stockholm-Köpenhamn i mai, og de resterende 50 prosent i datterselskapet Friday TV i august, med mål om å befeste sin markedsposisjon.
I framtiden vil Metronome fortsatt satse på å utvikle egne innovative formater og selge disse videre i Sverige så vel som internasjonalt. I 2006 hadde Metronome inntekter på 1,1 milliarder svenske kroner og et driftsresultat (EBITA) på 22 millioner.
– I et medielandskap der innholdsproduksjon blir stadig mer sentralt, vil Metronome spille en viktig strategisk rolle for Schibsted. Vår framtidige satsing på tv-produksjon og levende bilder gjøres best i et heleid datterselskap, og Metronomes sterke markedsposisjon er et godt utgangspunkt for vår videre utvikling. Vi ser også fram til å fortsette vårt samarbeid med Endemol, sier Gunnar Strömblad, som er Schibsteds konserndirektør for Sverige og styreleder i Metronome.