Publisert: 04.10.2007 - 07:59
Oppdatert: 04.10.2007 - 07:59
Skjebneuke for Media Norge-klage
Neste uke blir skjebneuke for Media Norge. Torsdag skal Klagenemda for eierskap i mediene behandle anken i Media Norge-saken.
Av:
Redaksjonen, Kampanje
Partene i Media Norge anket Medietilsynets vedtak 2. juli om å forby Media Norge. Det har gått over to og en halv måned før anken nå skal opp for Klagenemda for eierskap i mediene.
– Vi har vurdert alle sider av saken, og mandag sender vi vår innstilling til Klagenemda, sier områdeleder Gudbrand Guthus i Medietilsynet.
Ifølge Dagens Næringsliv er nå fusjonspartnerne provosert over at Medietilsynet har brukt så lang tid på å behandle saken. Men nå forventer Media Norge-partnerne at saken blir avgjort i løpet av november, og styreleder Jan Einar Greve i Bergens Tidende har tro på at de vil vinne frem med sitt syn.
– Vi har hele tiden ment at Medietilsynet har tatt feil i sin lovtolkning. Vi mener klagen bør føre frem på to punkter, at Media Norge-fusjonen tillates og at Schibsteds pålegg om nedsalg i Stavanger Aftenblad blir omgjort, sier Greve.
Når klagenemda møtes til uka, skal medlemmene vurdere sin egen habilitet. Både Ola Mestad, partner i advokatfirmaet BA-HR, og første vara, utdanningsdirektør Kjellbjørg Lunde, kan bli erklært inhabile på grunn av sin tilknytning til saken.