Publisert: 04.10.2007 - 14:12
Oppdatert: 04.10.2007 - 15:35
NRK slår Aftenposten på nett
NRK.no jakter på tredjeplassen på topplisten over de største nettavisene i Norge. Nå har statskanalen passert Aftenposten.no.
Av:
Erlend Fossbakken
NRK.no klatrer på topplisten over de største nettavisene/nettportalene i Norge, og for første gang er NRK.no større enn Aftenposten.no.
I forrige uke hadde NRK.no 906.000 unike brukere, ifølge TNS Metrix.
Aftenposten.no følger tett bak med 898.000 unike brukere.
Se de ferske ukestallene her
– Feirer med kake
– Er ikke dette strålende! Vi har klatret fra 10. til 8. plass på topplisten, og det ser ut til at vi har stabilisert oss der nå. Vi har gått forbi Aftenposten og vi har økt avstanden til Sol.no. Dette er vi utrolig godt fornøyd med. I dag skal vi feire dette med kake på Marienlyst, forteller Grethe Johnsen (bildet), nyhetsredaktør i NRK, til Kampanje.
I uke 39 for ett år siden var Aftenposten.no langt større enn statskanalens nettutgave. Da hadde Aftenposten.no 826.000 unike brukere mens NRK.no hadde 584.000.
I uke 39 i 2005 var det 200.000 som skilte de to nettavisene. Aftenposten med 649.000 og NRK.no med 449.000.
Begge nettavisene har de siste årene jobbet hardt for å øke nettrafikken, men NRK.no har nærmet seg Aftenposten.no gradvis det siste året.
– Utviklingen på nettet er i tråd med det som står i NRKs overordna målplan, hvor det heter at vi skal være det tredje største nyhetsnettstedet i 2012. Denne planen ble etablert under Bernander-tiden, og vi ser nå at vi er i rute, sier Johnsen.
– Ikke fornøyd med tredjeplass
– Hvordan forklarer du veksten?
– Vi ser at våre omdisponeringer av folk på nyhetssiden og vår multimediale satsing nå bærer frukter. Vi ser at vi lykkes svært godt med våre nyhetsspillere. På NRK.no ligger det ute flere nyhetsspillere, vi sender alle viktige nasjonale og internasjonale pressekonferanser og begivenheter direkte, som for eksempel trontaledebatten på Stortinget i dag. Vi har flere tv-kanaler liggende ute og i tillegg har vi styrket oss på den rene tekstbaserte nyhetsformidlingen på nettet, sier Johnsen og fortsetter:
– Hovedårsaken til veksten er altså at vi har tatt et strammere grep om nyhetsbildet på nettet, sier hun.
– Er tredjeplassen på topplisten det endelige målet?
– Jeg har store problemer med å si at NRK i en nyhetskonkurranse går for bronse. Jeg er altfor konkurranseorienert til å si at vi er fornøyd med en tredjeplass, men det er langt fram til toppen. Når NRK får brukt det unike innholdet, så er vi nesten uslåelig, sier Johnsen.
Aftenposten.no sikter mot toppen
Frank Gander, redaksjonssjef i Aftenposten Multimedia, har registrert at NRK.no var større enn Aftenposten.no i forrige uke.
– NRK.no hadde flere unike brukere enn oss i forrige uke, men vi har flere sidevisninger og vi ligger fortsatt foran NRK.no på førstesidelisten, hvor vi har hatt en sterk vekst de siste to årene. Samtidig er det aldri greit å havne en plass lengre ned på topplisten, sier Gander.
– NRK har som mål å være det tredje største nyhetsnettstedet i 2012. Hva er målet til Aftenposten.no?
– Vårt mål er å vokse og vi har også ambisjoner om å komme opp på pallen, men det skal skje før 2012. Nå rommer jo NRK.no så mange forskjellige tjenester som vi i Aftenposten ikke driver med, men innenfor vår kjernevirksomhet, som er nyheter og nytte, er målet å bli blant de tre største i Norge, sier Gander, som er fornøyd med trafikkutviklingen til Aftenposten.no
– Vi har fokus på kjernevirksomhetem, og vi ser at førstesidetrafikken øker, vi har god utvikling på daglige brukere og brukersesjoner, noe som bekrefter at leserne bruker mer tid på vårt nettsted, avslutter redaksjonssjefen.
Her er de største nettavisene/portalene i uke 39:
|
Nettavis/portal |
Unike brukere |
|
Nr. 1 VG Nett |
2.687.771 |
|
Nr. 2 Msn.no |
2.132.066 |
|
Nr. 3 Startsiden.no |
1.823.840 |
|
Nr. 4 Dagbladet.no |
1.704.768 |
|
Nr. 5 Finn.no |
1.362.822 |
|
Nr. 6 Gule sider |
1.267.364 |
|
Nr. 7 TV 2 Nettavisen |
1.203.551 |
|
Nr. 8 NRK.no |
906.677 |
|
Nr. 9 Aftenposten.no |
898.620 |
|
Nr. 10 Kvasir |
885.235 |