Publisert: 05.10.2007 - 10:04
Oppdatert: 05.10.2007 - 11:31
NRK-lisensen blir dyrere
Kulturminister Trond Giske øker NRK-lisensen med 85 kroner. Giske mener NRK dermed har fått det lisenspåslaget de har bedt om.
Av:
Knut Kristian Hauger
Fredag formiddag la regjeringen frem stortingsmeldingen som omfatter nasjonalbudsjettet. Her kommer det frem at kulturminister Trond Giske foreslår å øke kringkastingsavgiften for 2008 med 85 kroner til totalt 2.038 kroner eksklusiv merverdiavgift.
Inkludert merverdiavgift innebærer dette en avgift på 2.202 kroner. Forslaget innebærer en økning på 4,4 prosent.
Får kravet innfridd
Sammenliknet med opprinnelig budsjettforslag for 2007, er økningen 90 kroner, det samme som NRK har søkt om, skriver Kulturdepartementet i sin melding.
De siste tallene viser at det er registrert 1.737.134 lisensbetalende husstander i Norge. De samlede lisensinntektene er dermed oppe i over 3,8 milliarder kroner.
Les også: NRK vil ha 110 millioner mer
I år har kringkastingssjef Hans Tore Bjerkaas og styreleder i NRK, Hallvard Bakke, begrunnet lisenskravet med det økte distribusjonskostnader og oppstart av den nye tv-kanalen.
Les også: Ber om økt NRK-lisens
Les også: NRK-underskudd på 150 mill.
Les også: Kostbare NRK-kanaler
Økningen skal kompensere for forventet pris- og lønnsvekst, samt bidra til å dekke utgifter knyttet til teknologiskiftet fra analog til digital distribusjon, heter det i budsjettforslaget.
– NRK står ovenfor store investeringer knyttet til digitalisering av kringkastingsmediene. I tillegg til krevende endringsprosesser vil konkurransen fra betalings- og reklamefinansierte medier øke vesentlig. Økningen i kringkastingsavgiften skal bidra til å sette NRK i stand til å svare på de teknologiske og markedsmessige utfordringene som følger av digitaliseringen, sier kultur- og kirkeminister Trond Giske i en melding.
Les også: Ingen nyansettelser i NRK
Skal gi mer tv og radio
I meldingen heter det at begrunnelsen for en økning ut over forventet pris- og lønnsvekst er blant annet at det vil gi innholdsmessig digital merverdi på helårsbasis. Innholdsmessig digital merverdi omfatter en rekke aktiviteter, for eksempel:
– Ny barnekanal som del av NRKs trekanalsatsing i fjernsyn.
– Nyheter hver time hele døgnet i fjernsynet.
– Styrking av distriktskontorene.
– Økt innkjøp av innhold i alle kanaler
– Ny DAB-kanal.
– Økt nettsatsing.
– Dobling av sendetiden for NRK Fjernsynet.
Mer enn sist
Kringkastingsavgiften ble i statsbudsjettet for 2007 vedtatt økt med 60 kroner. Departementets forutsetninger for økningen av avgiften for 2007 var at økningen skulle sikre teknologiskiftet fra analog til digital fjernsynsdistribusjon, i tillegg til å kompensere for forventet pris- og lønnsvekst.
Det ble videre forutsatt at NRK skulle styrke tilbudet rettet mot barn og unge.
Les også: NRK erkjenner glipp