Publisert: 26.10.2007 - 14:01
Oppdatert: 29.10.2007 - 08:01
TV 2 angriper VG
TV 2-redaktør Jan Ove Årsæther mener VG har opptrådt uredelig i en sak om reporter Kadafi Zaman. VG-redaktør Bernt Olufsen mener Årsæther ikke ser nyhetspoenget .
Av:
Erlend Fossbakken
Ledelsen i TV 2s nyhetsredaksjon er provosert etter at VG omtalte at Kadafi Zaman har en far som er politisk aktiv, på Benazirs Bhuttos side i Pakistan, samtidig som Zaman selv omtaler de politiske forholdene i landet.
– Ikke problematisk for VG
– I gårsdagens avis kan VG "avsløre" nyheten om at TV 2s reporter Kadafi Zaman har en far som er politisk aktiv, på Benazirs Bhuttos side. VG mener åpenbart at dette er et problem som er så stort at det fortjener to artikler over to sider. Men VG opptrer direkte uredelig. Avisen unnlater nemlig å fortelle at da Kadafi Zaman var reporter i VG, skrev han flere politiske kommentarartikler om nettopp Bhutto og den politiske situasjonen i Pakistan. Da var det åpenbart ikke problematisk for VG, skriver nyhetsredaktør Jan Ove Årsæther i TV i et debattinnlegg.
Les hele debattinnlegget her
– Kadafi Zaman er en av landets dyktigste journalister og TV 2 vil med den største selvfølgelighet sende ham til Pakistan for å dekke slike internasjonale og historiske hendelser også for framtiden, til tross for at han har familiemedlemmer som er politisk aktive i alle retninger. Så får heller VG fortsette å holde sine reportere plassert ved skrivebordet hjemme i Akersgata og skrive om selvfølgeligheter i ettertid.
Ukjent for Olufsen
Ansvarlig redaktør i VG, Bernt Olufsen, sier til Kampanje at han ikke kjente til Zamans forbindelse til Bhutto da reporteren var ansatt i avisen.
– Det er riktig at Kadafi Zaman i sin tid skrev et par kommentarartikler om pakistansk politikk i VG. Hvis jeg hadde hatt kjennskap til hans families nære forbindelse til Bhuttos side, ville han trolig ikke fått anledning til det – i det minste ikke uten å opplyse leserne om denne relasjonen. Spørsmålet blir derfor snarere om TVs ledelse har kjent til dette og vurdert saken på dette grunnlaget, sier Olufsen til Kampanje.
Og legger til:
– Ellers tar vi bare til etterretning at TV2`s nyhetsredaktør ikke ser det nyhetsmessige poenget ved å stille spørsmål ved dette på et rent journalistisk grunnlag.