Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 02.11.2007 - 11:21 Oppdatert: 02.11.2007 - 14:37

TV 2 var nær ny fotballavtale


TV 2s sportssjef Bjørn Taalesen fikk signaler om at tv-avtalen kunne forlenges. TV 2 og Telenor hadde allerede budt 200 millioner for 2009-sesongen.


I 2005 forsøkte TV 2 Gruppen og Telenor Broadcast å sikre seg også sesongen 2009 med Tippeligaen. Men grunnet uenighet mellom Norges Fotballforbund (NFF) og divisjonsforeningen Norsk Toppfotball (NTF) ønsket ikke fotball-Norge å selge ut fire år med Tippeligaen, slik man gjorde det med cupen og landskampene.

Les også: Kjøpte fotballen for én milliard

Les også: TV 2 går sammen med Telenor om milliardbud

For da budkampen stod på som verst i juni i 2005 la sportssjef Bjørn Taalesen i TV 2 Gruppen og fotballpartner Telenor Broadcast inn et bud også på det fjerde året med Tippeligaen.

Prisen TV 2 Gruppen og Telenor Broadcast den gang betalte var 200 millioner kroner.

Håpet på forlengelse
Taalesen innrømmer i dag at man hadde håpet budet fra den gang kunne redet grunnet for en forlengelse av dagens avtale. En stund så det også ut til at det gikk den veien.

– Vi har hatt en dialog med fotballforbundet og hadde en stund et inntrykk at de ønsket å samkjøre disse to avtalene slik at de kom likt ut, sier sportssjef i TV 2 Gruppen, Bjørn Taalesen, til Kampanje.

Det var i går at Kampanje kunne fortelle at Norges Fotballforbund hadde besluttet å ikke selge sesongen 2009 av Tippeligaen som særskilt produkt.

Les også: Ny milliard-kamp om norsk fotball

TV 2 Gruppen og Telenor kjøpte i 2005 rettighetene til tre år med Tippeligaen og fire år med cup og landskamper for én milliard kroner.

– Kan ikke sutre
Taalesen sier videre at forbundet tidligere åpne for å selge 2009-sesongen isolert.

– Det var en stund de var ganske tydelige på at de ville gjøre det, men jeg aksepterer jo at de ikke gjør det. Men dette har tatt tid og prosessen var ikke så opplagt som vi først trodde, sier Taalesen.

Noen grundig redegjørelse for hvorfor NFF gjør som de gjør har imidlertid ikke sportssjefen fått.

– Men vi kan ikke sutre over det. Vi har jo aldri kjøpt det. Dette er «fair and square», sier han.

– Var dere i gang med forhandlinger om sesongen 2009?

– Dette har aldri vært noen pengediskusjon, sier Taalesen.

– Gjør dette TV 2 mer usikre med tanke på neste fotballsesong?

– Usikkerheten er der alltid så lenge du ikke har produktet, sier han.

Vil ikke spekulere i pris
Med gårsdagens beslutning fra NFF tyder alt på fotball-Norge vil dra i gang en ny milliard-kamp om norsk fotball.

– Kommer prisen til å bli en milliard også neste gang?

– Det får vi diskutere når kommer dit, sier Taalesen.

Ute på Fornebu tar man beslutningen til Norges Fotballforbund til etterretning.

– Vi tar fotballforbundets beslutning til etterretning, men utover det har vi ingen kommentar, sier informasjonsdirektør i Telenor Broadcast Ingrid Schiefloe.

– Har dere vært i dialog med NFF om å kjøpe det fjerde året med Tippeligaen?

– Vi kommenterer aldri hva vi vurderer, sier Schiefloe i Telenor Broadcast.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Gir opp Tippeligaen [11.09.2007]

Telenor skuffet over mobil-tv-fotball [03.10.2007]

Traff målet med betal-tv-fotball [03.10.2007]

Brann på betal-tv-toppen [05.10.2007]

Ny milliard-kamp om fotballen [01.11.2007]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.