Publisert: 26.11.2007 - 08:08
Oppdatert: 26.11.2007 - 13:39
TVNorge usikker på pedofil-jakt
– Det er foreløpig ikke tatt stilling til når eller om vi vil vise serien, sier programdirektør i TVNorge, Eivind Landsverk.
Av:
Knut Kristian Hauger
Programdirektør Eivind Landsverk i TVNorge sier han ikke har bestemt seg for om TVNorge skal sende «To Catch a Predator».
Det var fredag ettermiddag kunne Kampanje fortelle at TVNorge til våren skal sende en omstridt tv-serie hvor man identifiserer pedofile på fersk gjerning.
Det kom frem på et større arrangement TVNorge holdt for landets største mediebyråer og reklamekjøpere.
Les også: Rystet over pedofil-jakt på TVNorge
Generalsekretæren i Norsk Presseforbund syntes umiddelbart at programmet var i strid med god presseskikk og dermed kunne havne i Pressens Faglige Utvalg.
– Jeg blir forundret om TVNorge finner noen agrumenter for å sende «To Catch a Predator». Nei, dette er jeg dypt skeptisk til, fastslo Kokkvold.
Programdirektør Eivind Landsverk i TVNorge sier til Kampanje at kanalen har sikret seg rettighetene til 22 episoder av serien «To Catch a predator», som produsert av «NBC Dateline», som er en del av NBCs nyhetsredaksjon. Rettighetene sikret TVNorge seg tirsdag i forrige uke.
Burde ha ventet
Men Landsverk sier TVNorge ikke har tatt endelig stilling til om kanalen skal sende programmet.
– Det er foreløpig ikke tatt stilling til når eller om vi vil vise serien. Det er derimot korrekt at vi presenterte serien for for mediebyråene torsdag kveld, sier Landsverk til Kampanje.
Landsverk innrømmer at TVNorge kanskje burde ventet med å presentere programmet for mediebyråene til man hadde all nødvendig dokumentasjon på bordet.
– Vi er fullstendig klar over at serien er kontroversiell, - og vi har denne uken, - og er fortsatt i tett dialog med produsentene bak serien hos «NBC Dateline», for å få all nødvendig input, - og få forklart hva loven i USA sier om denne typen saker, fortsetter Landsverk.
TVNorges programdirektør viser til at dokumentarserien har gått i tre år i USA på NBC, - og at den i 2005 ble nominert for «Outstanding Investigative Journalism"» av the National Academy of TV Arts and Sciences.
– I 2006 vant den kategorien «Outstanding Documentary» hos organisajonen «American Women in Radio and Televison». Vi vet at serien produseres i samarbeid med politiet i USA, og organisasjonen «National center for missing and exploited children». Også andre offisielle juridiske myndigheter står bak serien, forteller Landsverk.
Sjekker serien opp mot norsk lov
Landsverk sier kanalen nå sjekker programmet opp mot norsk lov.
– Vi vurderer også sammen med våre interne jurister om dette strider mot norsk lov, og god presseskikk. Når den endelige vurderingen og dialogen omkring dette er tatt, vil vi ta stilling til om vi vil vise serien som den er, om vi må gjøre noen grep, eller om vi dropper å sende serien, sier Landsverk.
– Når kommer dere til å bestemme dere?
– Siden det har vært helg i USA, kan vi derfor ikke gi deg en endelig tilbakemelding på dette før denne uken etter at vi har fått all nødvendig redaksjonell og juridisk dokumentasjon fra produsentene av serien og vurdert dette opp mot norske forhold, sier Landsverk.
– NBC Universal, som sitter på rettighetene for internasjonalt salg av serien, har selvfølgelig klarert for all amerikansk «legal issues» ved internasjonalt salg - men selvfølgelig er det også vårt ansvar å gjøre våre vurderinger i forhold til norsk lov - og norsk presseetikk før vi tar et endelig standpunkt. Den prosessen er vi midt inne i, sier Landsverk.