Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 05.12.2007 - 12:05 Oppdatert: 05.12.2007 - 14:11

Mobilt innhold kan gå i svart


Norske mediebedrifter beskylder Telenor for å hindre veksten på mobilt innhold. I Sverige surfer allerede fire av ti fra mobilen.


Mediebedriftenes Landsforening varslet i forrige uke at 147 innholdsleverandører vil stanse leveransen av mobilt innhold til teleoperatørenes mobilportaler fra 1. mars. Årsaken er at innholdsprodusentene mener portalene hindrer brukeren i å velge selv.

– Det er for vanskelig å bytte forside på de fleste mobiltelefoner. Brukeren kommer rett til en portal de ikke vil ha og som de ikke får fjernet, sier leder for forretningsutvikling Morten Holst i VG Multimedia.

Bråstopp
Både Telenor og NetCom har forhåndsinnstilte mobilportaler. Disse får mye av sitt innhold fra mediene som VG, TV 2, Dagbladet og NRK. Men fra 1. mars neste år kan det være slutt. Dersom ikke Telenor gjør det enklere å bytte forside, vil mediene stanse leveransene. Målet er at operatørene og innholdsleverandørene skal samarbeide for å få fart på mobilt innhold igjen.

– I Norge har bruken av mobilt innhold stagnert. De som begynte å bruke tjenestene ved årtusenskiftet holder på fortsatt, men det har ikke kommet nye til, sier Holst

Mediebedriftene har en lang liste med krav som de vil diskutere med operatørene. Tall fra TNS Gallup viser at bare én av ti mobilbrukere over ti år bruker mobilt innhold i løpet av en uke. Mye av forklaringen mener mediebedriftene ligger i rammevilkårene fra operatørene.

- Vi har holdt igjen det siste året. Det er enkelt sagt ikke prioritert slik ståa er nå, sier Holst.

Bedre i Sverige
Situasjonen er markant annerledes i Sverige. Der vokser mobilt innhold voldsomt. I 2006 brukte nesten 40 prosent av mobilbrukerne mobilt internett. Den totale datatrafikken i mobilnettet firedoblet seg i løpet av fjoråret, viser tall fra Post- og Telestyrelsen.

- Vi har også hatt en del diskusjoner med operatørene. Men det har stort sett gått på økonomiske forhold. Det er satt i gang et prøveprosjekt fra 1. november hvor vi har gjort en del endringer i inntektsdeling, innføring av pristak og reduksjon i avgifter, forteller Kristina Bürén i Tidningsutgivarna.

I Sverige har diskusjonen med operatørene først og fremst dreid seg om økonomi. Mens de tekniske diskusjonene har uteblitt.

- Det er spennende det som nå skjer i Norge. Det må vi følge med på, sier Bürén.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Mobilmedier tar ikke av [03.11.2006]

Flere kvinner på nett med mobil [10.11.2006]

Mobile medier tar ikke av [26.01.2007]

Spår reklamevekst for wap [12.07.2007]

– Mobil-gjennombrudd i 2008 [28.09.2007]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.