Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 22.01.2008 - 13:44 Oppdatert: 22.01.2008 - 15:29

Klart for tidenes mediegalla

Det kommer til å renne over av mediepriser under vårens store mediefestival Nordiske Mediedager. Se hvilke priser som skal deles ut her.


Det ligger an til en skikkelig medie-Oscar når både Magasin- og ukepresseforeningen og Mediebedriftenes Landsforening skal dele ut en rekke priser under den store, årlige mediefestivalen Nordiske Mediedager til våren. Festivalsjef Guri Heftye i Nordiske Mediedager har ingen problemer med at det blir prisdryss i Bergen i mai når ukepressen slår seg sammen med MBL for å dele ut drøssevis med magasin- og avispriser.

Nordiske Mediedager avsluttes da også med tv-bransjens store, norske Oscar-kveld: Gullruten.

– Dette er strålende nyheter. At disse prisutdelingene legges opp mot Nordiske Mediedager styrker oss faglig, og vi har lenge ønsket kåringen av «Årets avissider» som endel av festivalen, sier Guri Heftye til Kampanje.

Bransjeforeninger slår seg sammen
Direktør Karen Eldbjørg Toven i Magasin- og ukepresseforeningen (MUF) lanserte ukepressens egen prisutdeling ifjor. Nå slår hun seg altså sammen MBL for virkelig å gjøre utdelingen til mediebransjens Oscar-aften.

– I år samkjører vi vår egen prisutdeling med MBLs kåring av landets beste aviser og nettsteder. Alt sammen skal skje under Norsk Redaktørforenings vårmøte i mai i Bergen, som er lagt opp mot Nordiske Mediedager i begynnelsen av mai, sier Karen Eldbjørg Toven til Kampanje.

Henger seg på: Leder av ukepresseforeningen Karen Eldbjørg Toven skal dele ut en rekke priser under Nordiske Mediedager.

Journalistprisen også
Som om ikke det var nok skal også Norsk Presseforbund dele ut den store journalistprisen samtidig. Dermed ligger det an til tidenes mediefest i Bergen i mai med prisutdelinger, Nordiske Mediedager og tv-bransjens Oscar-galla; Gullruten.

Hva gjelder Tovens ukepressepriser skal det alt i alt det deles ut tre priser i kategorien for ukeblader og tre priser i kategorien for magasiner. Dessuten skal det deles ut en hovedpris. Prisene deles ut i klassen for årets beste fag/forbrukerreportasje, årets beste featurereportasje og årets beste forside.

Hver redaksjon kan melde på inntil tre bidrag for hver pris i kategorien bladet tilhører, med utgangspunkt i produksjonen i 2007. Man kan også melde seg på i konkurransen for å bli Årets blad i forhold til å vinne hovedprisen.

Håper på flere bidrag
– Prisene er viktige og prestisjefyllte, både for å utvikle et fellesskap i ukepressen og for å hedre gode løsninger. Dessuten får vi vist frem gode forsider og reportasjer ukepressen bidrar med, sier Karen Eldbjørg Toven.

Hun håper på adskillig flere påmeldte bidrag enn ifjor som var første året prisene ble delt ut.

– Jeg tror og håper på enda større deltagelse i år, fordi suksessen var så stor ifjor at mange angret seg i ettertid for at de ikke hadde deltatt..

– Dette blir knivskarpt og dette blir gøy, slår Karen Eldbjørg Toven fast.

Jobber med festival-program
Også arbeidet med å sette i gang programmet til årets mediefestival er i full gang. Rundt et 40-talls seminarer er allerede i boks.

– Vi har diskutert om vi skal ha en rød tråd eller en tematisk overbygning, men kommet til at dette binder oss mer enn det styrker oss, ettersom antallet seminarer er så stort, sier Guri Heftye om Nordiske Mediedager, som altså styrker seg som kraftsentrum for hele mediebransjen i vår.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Rekord for mediedagene [16.05.2006]

Her er Gullruten-vinnerne [11.05.2007]

Den store journalistprisen til Åmås [26.04.2007]

12 kniver om journalistpris [30.03.2007]

Årets avissider kåret [05.05.2006]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.