Publisert: 13.02.2008 - 07:11
Oppdatert: 13.02.2008 - 10:10
Telenor krever Viasat-avtale
Telenor står last og brast ved avtalen med MTG. Telegiganten mener nå at distribusjonsavtalen med TV 2 avhenger av at TV 2 også tegner en avtale med Viasat.
Av:
Knut Kristian Hauger
Det som tirsdag så ut som en endelig avtale mellom Telenors satellitt-tv-plattform Canal Digital og TV 2, står ikke lenger like klart frem. Ute på Fornebu mener telegiganten at avtalen Telenor Broadcast og Canal Digital har tegnet med TV 2 forutsetter at TV 2 lander en ny distribusjonsavtale med Viasat. Telenor liker dårlig måten TV 2 har fremstilt saken.
Les også: TV 2 og Telenor enige
– Det er inngått en enighet mellom TV 2 og Canal Digital Norge om de kommersielle vilkårene for en ny avtale. Jeg er meget forundret over at TV 2s informasjonsdirektør Rune Inderøy kan fremstille dette som om ikke en avtale mellom Canal Digital og TV2 er forutsatt at Viasat får en avtale med TV 2, og således kan levere TV2 til sine abonnenter på lik linje med Canal Digital, sier administrerende direktør i Telenor Broadcast, Christian Albech.
Ny forvirring
Dermed synes det på nytt som om forvirringen har slått ned i satellitt-tv-markedet og at satellitt-tv-striden fortsatt lever.
Les også: Starter den nye tv-krigen
Informasjonsdirektør i TV 2 Gruppen, Rune Indrøy, hadde følgende versjon å komme med til Kampanje da den nye avtalen med Canal Digital ble kjent tirsdag ettermiddag.
– Vi vil prøve å få til en distribusjonsavtale med Viasat, men vi har ingen garantier for at dette vil føre frem, sa TV 2s informasjonsdirektør Rune Indrøy.
Ifølge TV 2 hadde man nå klart å sikre kanalens fremtidige betal-tv-inntekter fra distributørene gjennom en langsiktig og ikke-eksklusiv avtale med Canal Digital. Hva Telenor og MTG hadde avtalt, brydde TV 2 seg mindre om.
– Vi har ikke på noen måte forholdt oss til den avtalen. Avtalen mellom Canal Digital og Viasat er helt uvedkommende for oss, sa Indrøy.
Les også: Tv-rivaler går sammen i TV 2-kampen
Les også: MTG: - To eller ingen avtale
- Ikke helt i mål: Konsernsjef Alf Hildrum i TV 2 landet i går en ny distribusjonsavtale med Canal Digital, men Telenor mener det ikke er nok.
- For stå for TV 2s regning
Men satellitt-tv-pakten mellom Telenor og Modern Times Group viser seg å være sterkere enn man fikk inntrykk av i går da det en stund så ut som om MTG og Viasat ble stående uten TV 2.
Les også: Viasat uten TV 2
For nå går altså Telenor hardt ut og sier at avtalen krever også en avtale mellom TV 2 og Viasat.
- At man fra TV 2s side ønsker å så tvil om dette, får stå for Inderøys regning. Riktig blir det uansett ikke, fortsetter den nye toppsjefen i Telenor Broadcast Christian Albech.
MTG utålmodig
Det var altså i går, tirsdag, at det ble det klart at konsernsjef Alf Hildrum og toppsjefen i Telenor Brodcast, Christian Albech, endelig hadde blitt enige om en ny satellitt-tv-avtale. Sammen med strategidirektør Kjetil Nilsen i TV 2 og administrerende direktør i Canal Digital Norge, Svein Erik Davidsen, har de to medietopppene vært sentrale i det svært tøffe forhandlingene.
- Det har vært tøffe tak, sa Canal Digitals Svein Erik Davidsen da avtalen ble kjent.
Avtalen kom i stand etter flere måneder med forhandlinger, men det var i løpet av helgen det hele løsnet. Årsaken til at partene endelig ble enige ønsker ingen å kommentere særskilt, men etter det Kampanje kjenner til skal det mektige svenske mediekonsernet Modern Times Group ha begynt å bli svært utålmodige. Den midlertidige avtalen mellom Telenors Canal Digital og TV 2 begynte å tære på "vennskapet" til de nye satellitt-tv-kameratene MTG og Telenor.
Les også: Trekker ut satellitt-tv-kampen
- Ønsket TV 2
- Det har vært lange forhandlinger, men det er ikke en ting som vi isolert sett kan trekke ut. Det var viktig for oss å sikre at 1,3 mill mennesker har TV 2 og fortsatt kan se TV 2, også har vi hatt et langvarig og godt samarbeid med TV 2 og det er jo noe vi ønsker å fortsette med, sier Canal Digitals Svein Erik Davidsen.
Andre årsaker Kampanje kjenner til som har spilt inn er salget av digital-tv-bokser i det nye betal-tv-selskapet RiksTV og TV 2s trussel om å gå av Canal Digital og over på egen satellitt.
Oktober-avtalen
Årsaken til striden ligger i en avtale mellom Telenor og MTG. I begynnelsen av oktober inngikk de to medie- og telekonsernene en avtale om å ikke distribuere landets største tv-kanaler eksklusivt på de to satellitt-tv-distributørene Canal Digital og Viasat, en avtale som førte til full krig mellom satellitt-tv-operatørene og TV 2.
Satellitt-tv-pakten overrasket TV 2 fullstendig da de to betal-tv-selskapene den 8. oktober. De opprinnelige budene på rundt 150 millioner kroner fra Canal Digital for en eksklusiv avtale og de rundt 100 millioner kronene fra Viasat for en ikke-eksklusiv avtale ble pluteselig kraftig barbert.
TV 2 stod plutselig i fare for å miste 500.000 abonnenter på Canal Digital dersom man ikke slo til på et bud som tilsammen kanskje ville gitt rundt 60 millioner kroner.
Les også: TV 2 i satellitt-tv-skvis
Les også: Nekter å godta satellitt-bud
TV 2 fornøyd med avtalen
Om den nye avtalen mellom Telenor og TV 2 sier informasjonsdirektør i TV 2, Rune Indrøy følgende:
- Vi er veldig fornøyd. Vi har fått på plass en avtale som er i tråd med de målene vi satte oss da vi gikk inn i dette i fjor høst. Vi har hatt en god dag i TV 2 i dag, sier Indrøy.
Det hadde sent tirsdag kveld fortsatt ikke lykkes Kampanje å få tak i administrerende direktør i MTG Norge, Hein Espen Hattestad, for en kommentar.