Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 14.02.2008 - 10:06 Oppdatert: 14.02.2008 - 11:35

Kjendis- og familieblader sender ukepressen ned

Det ble solgt 43.000 færre ukeblader og magasiner per uke ifjor. Her får du alle opplagstallene!


Det selges flere nisje- og spesialblader mens samlet salg av familie- og aktualitetsblader synker. Totalt ble det kjøpt mer enn 92 millioner blader i 2007. Det er 2,4 prosent lavere enn året før, tilsvarende 43.000 blader per uke, viser opplagstallene i 2007.

Les også: Ukeblader må ty til nettet

- Konkurransen med avisene og deres mange magasiner og helgebilag om stadig likere innhold gir utslag i opplagstallene også for magasiner og ukeblader, sier MUFs direktør Karen Eldbjørg Toven i en melding.

Det er den årevisse svake utviklingen i familiebladmarkedet som nok en gang ødelegger for ukepressen samlet. Men like ødeleggende er det at markedet for kjendisblader går tilbake.

Her få du alle opplagstallene!

Familiebladene ødelegger
Ikke uventet ble Allers nok en gang taperen i familiebladsegmentet med en nedgang på 15.613 blader i 2007. Helårsopplaget endte på 81.549 eksemplarer ifjor. Målt i prosent er nedgangen 16,1 prosent.

Hjemmet følger hakk i hæl med en nedgang på 6.645 blader til et helårsopplag på 206.543 blade. Opplagsnedgangen på 6.645 blader er en nedgang på 3,1 prosent.

Norsk Ukeblad har maktet å øke opplaget marginalt for første gang på gud vet hvor mange år. Norsk Ukeblad kan melde om et opplag på 126.591 blader som er en økning på 209 blader, tilsvarende 0,2 prosent.

Familien, som det siste av de tradisjonelle familiebladene, gikk tilbake med 3.534 blader som er en nedgang på 2,7 prosent til et helårsopplag på 129.367 blader.

Familebladene, trekker dermed nok en gang ukepressen ned samlet sett.

Kraftig fall i Se og Hør
Se og Hør, som tradisjonelt har vært motoren i ukepressens fremgang i mange år, går kraftig tilbake. Tirsdagsutgaven går mest ned med 31.556 eksemplarer, som er en nedgang på hele 11,8 prosent. Opplagsfasiten i 2007 ble et helårsopplag på 235.695 eksemplarer.

Se og Hør Weekend har derimot klart seg bedre. Her ble nedgangen 10.380 blader, tilsvarende 5,6 prosent til et helårsopplag på 175.517 blader.

Nykommeren På TV har brøytet seg inn i opplagsstatistikken med et opplag på 43.564 blader. Regner man dette bladet til kjendissegmentet utligner det faktisk på det nærmeste opplagsnedgangen til Se og Hør som samlet for de to utgavene er på 41.936 blader.

- Vi mente da bladet kom at markedet var mottagelig for enda et rendyrket tv-magasin. Når vi etter 15 utgivelser kan skilte med et gjennomsnittlig opplagstall på 43 564, viser det at våre antagelser var riktige, sier sjefredaktør Geir Lilleberg i PÅ TV.

- Vi er godt fornøyde med opplagstallene, men vi tror det finnes et enda større potensial i markedet. Derfor tror vi den positive utviklingen vil fortsette i 2008, sier Lilleberg.

Her og nå tar helgen
Her og Nå klarte nok en gang å øke opplaget med 2.827 eksemplarer, tilsvarende 1,6 prosent. Dermed endte bladet ut med et opplag på 179.422 blader i 2007. Oppgangen er likevel ikke stor nok til å oppveie for Se og Hørs fall. Likevel er det interessant å merke seg at Her og Nå har vokst seg større i opplag enn Se og Hør Weekend. Likevel er det ikke lenger kjendisbladene som samlet sett drar ukepressen oppover.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Smell for kvinneblader [14.02.2008]

Beinhard kamp om annonsekronene [30.01.2008]

RELATERTE DOKUMENTER

Ukepressens opplag for 2007



Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.