Publisert: 22.02.2008 - 11:50
Oppdatert: 22.02.2008 - 13:55
Ville beskytte Knarbakk i Metronome-skandale
Schibsted skal ha inngått en hemmelig avtale med den tidligere Metronome-toppen, Ingemar Olsson, for å beskytte sin egen konserndirektør Jan Erik Knarbakk mot søksmål fra de tidligere lederne i produksjonsselskapet.
Av:
Hans Hjellemo
Skandalen i det Schibsted-eide produksjonsselskapet Metronome eksploderte for et år siden da Schibsteds mann i Sverige, Gunnar Strömblad, gikk ut i mediene og anklaget fire tidligere Metronome-sjefer for bedrageri i millionklassen.
Storsvindel
Blant toppene var Ingemar Olsson og Tobias Bringholm som ble beskyldt for å ha pusset opp sine villaer til luksusstandard på Metronomes bekostning.
Schibsted svarte med å politianmelde Metronome-toppene og overlot saken til skattemyndighetene.
Svindelen det var snakk om beløp seg til et femtitalls millioner kroner, og styreleder Gunnar Strömblad i Schibsted brukte hardt skyts i mediene, skriver svenske Resumé.
Tobias Bringholm og Ingemar Olsson slo tilbake og hevdet at de hadde rett til å anvise en del kostnader mot sin egen lønnsramme. Dette var en avtale de to hadde inngått med den tidligere styrelederen i Metronome, Jan Erik Knarbakk, skriver Resumé videre.
Hemmelig avtale
I fjor gjorde Ingemar Olsson og Schibsted opp i det skjulte. Resumés kilder hevder at de to partene var kommet til enighet om en avtale da Schibsted i siste runde kastet inn et nytt vilkår. Her hevder Resumés kilder at Schibsted presset Ingemar Olsson til å avstå fra å stevne Jan Erik Knarbakk for retten.
Gunnar Strömblad sier til Resumé at han ikke kjenner seg igjen og at det hele lyder vel konspiratorisk.
- For øvrig vil jeg ikke kommentere detaljene i avtalen med Ingemar Olsson, svarer Strömblad Resumé, for så å benekte at Schibsted har lagt inn et nytt avtalekrav overhode.
Nå gjenstår kun et forlik mellom Schibsted og Tobias Bringholm. Bringholm har foreslått et kompromiss der han betaler halvparten av fakturaene Schibsted mener er private. Det tilsvarer cirka to millioner kroner. Til gjengjeld vil Tobias Bringholm ha utbetalt resterende lønn på fem millioner kroner, skriver Resumé.