Publisert: 27.03.2008 - 07:47
Oppdatert: 27.03.2008 - 10:06
Vil ha slutt på fotballmonopol
Konkurransetilsynet vil nå sette en stoppper for Telenor og TV 2s eksklusive avtaler om visningsrettigheter til norsk toppfotball.
Av:
Redaksjonen, Kampanje
Konkurransetilsynet mener at milliardavtalen som ble inngått mellom TV 2, Telenor og Norges Fotballforbund er skadelig for konkurransen i tv-markedet, skriver Dagens Næringsliv.
- Vi har lenge vært i dialog med Norges Fotballforbund. vi har klare meninger om hvordan dette bør foregå, fortelle konkurransedirektør Knut Eggum Johansen.
Norges Fotballforbunds Knut Kristvang ønsker ikke å uttale seg angående føringene til tilsynet.
- I utgangspunktet mener vi at mest mulig frihet er en fordel. Vi vil jo forholde oss til lovgivningen. Men lover kan tolkes. Og det er det vi er i dialog med dem om nå, sier Kristvang.
Visningsrettighetene blir lagt ut på anbud og NRK øyner nå en sjanse for å få tilbake rettighetene de mistet til TV 2 i 2005.
- Vi vil absolutt ta en vurdering for om mulig å få en bit av dette. Men det er jo avhengig av pris, sier Tor Aune, ansvarlig for sportsrettigheter i NRK til Dagens Næringsliv.