Publisert: 04.04.2008 - 15:10
Oppdatert: 07.04.2008 - 07:55
Slik lyder Magasinet-dommen
Det nye Magasinet får gode tilbakemeldinger fra kommunikasjonsbransjen, men det er også en del å trekke for. Se hvor terningen landet her!
Av:
Knut Kristian Hauger
Det nye Magasinet til Dagbladet får gode tilbakemeldinger fra mediebransjen. Både blant reklame- og mediebyråene, og designmiljøet rulles terningen til fire og fem.
- Dagbladet har gjort et viktig og riktig grep med relanseringen av Magasinet, om enn noe i seneste laget. Magasinet differensierer seg tydelig fra andre helgemagasiner på markedet som VG Helg, noe som klart er positivt, sier administrerende direktør i mediebyrået OMD, Torstein Rafgård.
- Mer «upmarket»
OMD mener Magasinet-produktet i ny utgave fremstår som vesentlig mer «upmarket» gjennom papirkvalitet og lay-out.
- Annonsørene og reklamebyråene kommer til å elske å se annonsene sine på trykk i det nye Magasinet. Produktet fremstod som innovativt og spennende når det i sin tid ble lansert, men utviklet seg etter hvert til å bli grått og kjedelig. De vil helt sikkert tiltrekke seg nye annonsører, og «gatefolden» er en av de mest spennende annonseplasseringene på markedet, sier Rafgård.
- Endringene er imidlertid basert på form og ikke innhold, og innholdsmessig burde man gjort tydeligere grep. Forsiden med Stoltenberg & Co er et «scoop», men innholdsmessig leverer de ikke helt opp til forventningene. Positivt alt i alt. Viktig med fortsatt fokus på produktutvikling slik at dette ikke blir en hvilepute, sier Rafgård.
Mediebyrået OMDs ruller terningen til: Fem.
I designbyrået SDG, som tilhører et av Norges største kommunikasjonshus, McCann Worldgroup, mener kreativ direktør John Fielding at det «nye» Magasinet har fått et tilgjengelig og funksjonelt uttrykk.
- Bruken av layout med titler, sitater, foto, faktabokser og illustrasjoner gir en riktig så aktiv leseropplevelse som stimulerer nysjerrigheten, sier Fielding.
Fielding mener layouten har fått et internasjonalt tilsnitt.
- Layouten og bruken av visuelle elementer ligner et internasjonalt nyhets- og aktualitetsmagasin noe som igjen gir inntrykk av substans og kunnskap og det er god ting, mener den kreative design-direktøren.
Designbyrået SDG ruller terningen til: Fire
I fra reklame- og mediebyrået Futatsu Industries mener administrerende direktør, Bjørn Solvang, at med nytt papir og tykkelse tar det nye Magasinet skrittet fra avis til magasin.
- Det er et veldig bra format. Det oppleves som fint med god tykkelse på papiret som går fra å være avis til å gi en magasinfølelse. En mer moden, elegant og saklig layout selv om det er litt trangt om plassen til tider, sier Solvang.
Solvang mener layouten ligner det opprinnelige Magasinet og har sterke fellesstrekk med A-magasinet.
- Layouten på for eksempel Roda Ahmed-saken, hovedsaken om Taliban og Quisten er veldig fint. Det er «back to basic» og gamle Magasinet med luft og store bilder som gir meg lyst til å lese, sier han.
- Klønete forside
Om innholdet sier Solvang følgende:
- Sakene virker grundigere, mer detaljert og dyptgående saker, men selv med nye seksjoner som «Aktuelt», «Kultur» og «Livet» oppleves bladet noe uoversiktelig. Ti sider på hovedsaken virker også vel mye - også fordi dette som regel er tungt stoff for spesielt interesserte. sier han.
- Noe mer å trekke for?
- Forsiden er klønete. De bør få inn hele tittelen Magasinet på forsiden, uten å måtte brette ut. Det er en god ide, men ikke tatt ut godt nok, sier den erfarne byråmannen som også mener mengden annonser i starten av magasinet er i overkant.
Medie- og reklamebyrået Futatsu Industries ruller terningen til: Fire.