Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 16.04.2008 - 14:05 Oppdatert: 16.04.2008 - 15:13

Fotballsalget har startet

Startskuddet for mediesalget av norsk fotball har gått. TV3 tror det hele kan ende med flere Tippeliga-kamper på betal-tv.


- Mer betal-tv-fotball: Sportssjef Stian Aune Kleppo i MTG/TV3 tror det blir mer fotball på betal-tv med det nye anbudsdokumentet til NFF og NTF.

Norges Fotballforbund (NFF) og Norsk Toppfotball inviterte i dag til konkurranse om kjøp av det meget attraktive medierettighetene til norsk fotball.

På Ullevål Stadion var det dermed flust av medietopper som fulgte spent på hvordan det salgsselskapet til de to fotballorganisasjonene, Fotball Media, hadde strukturert fotballproduktet denne gangen.

Les også: Deadline 13. mai for fotball-salget

Les også: Splitter Tippeligaen

Til stede i salen var både dagens rettighetshaver TV 2 Gruppen ved sportssjef Bjørn Taalesen og Telenors fotballdirektør Christian Bernau. MTG-toppene stilte mannssterke med Trygve Rønningen, Stian Aune Kleppo og Erik Z. Børresen, mens nyhetssjef Hallbjørn Saunes stilte fra TVNorge. Rettighetsansvarlig hos NRK, Tor Aune, hadde også tatt turen til Ullevål.

Men om det nye fotballanbudet åpnet for et NRK-comeback på fotballbanen kunne ikke Aune fortelle:

- Det vet jeg ikke nå. Vi må studere disse pakkene nøye for å se i hvilken grad vi klarer å finansiere de eventuelle ønskene vi har, sier Tor Aune.

Sist gang gikk allmennkringkasteren på Marienlyst i tospann med det svenske mediekonsernet Modern Times Group og la inn et felles bud på norsk toppfotball, men tapte til slutt kampen mot TV 2 og Telenor.

Tror på mer betal-tv-fotball
Sportssjef Stian Aune Kleppo i MTG/TV3 vil ikke mene noe om det er duket for en revansje og en inngang til norsk Tippeliga.

- Inngangen er der alltid og har alltid vært der. Men nå skal vi hjem å lese konkurransegrunnlaget for å nøye evaluere det for mediehuset MTG, sier Kleppo.

Det betyr at Stian Aune Kleppo og Trygve Rønningen skal gå igjennom alle Fotball Medias 23 pakker. Bare på tv-siden er det syv pakker hvorav tre pakker gir retten til å vise kamper direkte fra Tippeligaen.

Kleppo vil verken spå om pris eller om en aktør eller allianse vil sikre seg alle rettighetene også denne gangen, akkurat som TV 2 og Telenor tok det hjem sist. Men sportssjefen tror på en stor forskjell denne gangen.

- Jeg tror det blir fotball på betal-tv denne gangen, sier Kleppo.

Ingen fri-tv-krav
I dag sender TV 2 to tv-kamper på fri-tv med søndagskampen på hovedkanalen TV 2 og mandagskampen på TV 2 Zebra. Resten av kampene går i dag på betal-tv-kanalen TV 2 Sport.

Les også: Traff målet med betal-tv-fotball

Dette var begrensninger eller forpliktelser fotball-Norge forhandlet seg frem til med TV 2 og Telenor sist gang rettighetene ble solgt.

Les også: TV 2 går sammen med Telenor om milliardbud

Nå er i stedet alt opp til medieaktørene, mener de to som skal selge medierettighetene til den norske fotballen. Om det blir mer eller mindre fotball på betal-tv blir avgjort i forhandlingene som kommer i vår.

- Vi ønsker at aktørene skal finne sin optimale løsning på strukturen, sier Knut Kristvang.

- Mye av fotballen ligger jo på betal-tv-kanaler i dag, og i dag er det stadig flere kanaler som for bedre distribusjon. Vi får se hva forhandlingene bringer, sier Røine.

- Rune og Hauge: Slik beskrev toppsjefen i Norsk Toppfotball, Niels Røine (t.h) sin egen og Norsk Fotballforbunds Knut Kristvangs rolle i den kommende salgsprosessen av norsk toppfotball.

«Winner takes it all?»
Fotball-toppene sier de har vært i tett dialog med konkurransemyndighetene når det gjelder hvordan fotballproduktet er anrettet.

Les også: Vil ha slutt på fotballmonopol

Les også: Vil følge fotballsalget nøye

- Vi har hatt en konstruktiv dialog med Konkurransetilsynet, og har et felles ønske om at flest mulig fotball skal ut til folket. Innspillet vi har fått har fått stor innflytelse på det grunnlaget vi legger frem i dag og konkurransen har aldri vært mer åpen enn den er i dag, sier Kristvang.

Men i anbudsdokumentet ligger det ingen begrensninger på at ikke en aktør kan by på alt.

- Kan en aktør eller konstellasjon kjøpe alle rettighetene?

- Da må de by alle pakkene. Vi har invitert til en åpen konkurranse og hatt en god og konstruktiv dialog med Konkurransetilsynet og har en fleksibel inngang på det å gi bud, sier Kristvang.

- På nåværende tidspunkt av festen er det aller viktigste at vi har en bred og åpen konkurranse og at flest mulig aktører finner sin måte å komme inn i norsk fotball, sier Røine.

Hauge ute
Og denne skal fotballen selge produktet sitt selv gjennom Fotball Media. Det vil si ingen agent av typen Rune Hauge, men i stedet leder av Norsk Toppfotball Niels Røine og tv- og mediesjef i NFF, Knut Kristvang.

- Du kan kalle meg Rune og Knut Hauge så kanskje det hjelper, svarte Røine da han skulle forklare hvem som skal selge fotballen denne gangen.

Røine mente videre at det er fotballen selv som kjenner produktet best.

- Dette handler ikke om Rune Hauge. Det handler om at vi vil bestemme over vårt eget produkt og at vi har bedre greie på fotballproduktet denne gangen. Vi kommer derfor ikke til å bruke et agentur. Dette er et valg enhver mediebedrift står overfor og du kan bruke begge metoder. Enten selger du annonseplassen din gjennom et mediebyrå eller så går du rett på annonsøren. Vi har valgt å gå direkte til kunden.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Splitter Tippeligaen [16.04.2008]

Sponsorkamp om Tippeligaen [14.04.2008]

Vil holde Tippeligaen samlet [07.04.2008]

TV 2 større enn NRK1 [07.04.2008]

Brann satte fyr på TV 2 [31.03.2008]

Selger all norsk fotball [31.03.2008]

Lover millioner til klubb-tv [12.03.2008]

Fotball-Norge i tenkeboksen [05.03.2008]

Tror Tippeliga-prisen blir dyrere [04.03.2008]

Brann på betal-tv [22.01.2008]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.