Publisert: 28.04.2008 - 07:56
Oppdatert: 28.04.2008 - 07:59
Vanskelig å bli kvitt radiokatastrofen
TV 2 i Danmark sliter med å finne kjøpere til den tapssluket TV 2 Radio. Danmarks største kommersielle stasjon har kastet kortene.
Av:
Jens Egil Heftøy
Mandag blir det avgjort hva som skjer med TV 2 Radio. Tidligere denne måneden varslet tv-kanalen massive innsparinger, men har holdt selskapets største økonomiske byrde utenom. TV 2 ønsker nemlig å finne en kjøper til radiostasjonen sin. Hvis det mislykkes blir den trolig lagt ned 1. mai.
Hovedkonkurrenten Radio 100 FM har vært blant de mest aktuelle kjøperne. Radiostasjonen har i dag den andre av de to kommersielle konsesjonene i Danmark. Ledelsen i Radio 100 FM har ønsket seg en modell der TV 2 fortsetter å levere nyhetstjenesten, mens Radio 100 FM står for musikken og underholdningen.
Modellen minner en del om hvordan Kalle Lisberg så for seg et samarbeid mellom Kanal 24 og P4 i fjor høst.
Men i likhet med i Norge har også danske myndigheter satt foten ned for en spredning av konsesjonsvilkårene. Dermed har også Radio 100 FM lagt ballen død.
- Vi var interessert i det, men går ikke videre med det. Vi håpet at politikerne ville gjøre en løsning mulig, men på kort sikt er ikke det mulig, sier administrerende direktør Jan Receveur til Business.dk.
Avslaget fra Radio 100 FM innebærer at det spøker alvorlig for fremtiden til radiostasjonen som taper rundt 60 millioner kroner i året. TV2-styret møtes mandag for å fastslå de endelige spareplanene for hele konsernet. Da er det også ventet at skjebnen til radiokanalen avgjøres.
SBS, MTG og tyske RTL har også vært i samtaler om å overta TV2 Radio, men til nå har det ikke kommet noen positive signaler.