Publisert: 28.05.2008 - 11:53
Oppdatert: 28.05.2008 - 16:37
RiksTV er bekymret
RiksTV mener bakkenettet ikke har plass til to likestilte betal-tv-tilbydere. - Markedet blir for lite, hevdes det.
Av:
Knut Kristian Hauger
RiksTV tapte i fjor hele 165 millioner kroner og ligger an til en enda større smell inneværende år.
Men det er ikke pengene som bekymrer selskapet som i dag teller hele 50 mennesker. Det er kampen om plassen i det nye tv-nettet i Norge.
Les også: Tapte 165 millioner
- Vi føler at vi har et konkurransedyktig produkt i dag, men for fremtiden, hvis Rikstv skal fortsette å spille rollen med å skape forandring i det norske tv-markedet, må vi kunne konkurrere med de store. Får du to aktører i bakkenettet som skal konkurrere innbyrdes, vil ingen av de to bli konkurransedyktige mot satellitt. De to vil konkurrere i et marked som er for lite. Bakkenettet har ikke plass til to jevnbyrdes aktører og det blir mer og mer tydelig, sier kommunikasjonsdirektør i RiksTV, Svein Ove Søreide.
Strides om plassen
Post- og Teletilsynet ønsker nemlig at Ntv skal åpne opp det digitale bakkenettet for flere konkurrerende aktører slik det står i konsesjonen.
Men partene er uenige om hvor mye plass som skal stilles til rådighet for aktører som Modern Times Group Viasat, Get eller svenske Boxer. Tv-selskaper som MTG har tidligere uttalt at de er interessert i dette, men så lenge det bare er snakk om plass til fem kanaler er det uinteressant.
Les også: Tvinger NTV til å åpne seg
Ntv har sagt at de kan gi fra seg en halv signalpakke (mux), noe som tilsvarer fire til fem kanaler. Post- og Teletilsynet mener på sin side at 1,5 signalpakke må stilles til rådighet.
Les også: NTV frir til betal-tv selskap
Les også: Bakkenettet er sprengt!
Bekymret: Svein Ove Søreide i RiksTV tror to aktører i bakkenettet blir en for mye.
- Må følge tv-trendene
I februar kom Post- og Teletilsynet med et varsel om vedtak i saken, men saken er fortsatt uløst.
Les også: Nærmer seg digital-tv-dom
- Vi må kunne følge med på trenden i det digitale tv-markedet med stadig flere nisjekanaler og HDTV. Begge disse trendene krever mer plass. Får vi ikke mer kapasitet er vi avskåret fra å følge de to viktigste trendene i tv-markedet og det er bekymringsfullt, sier Søreide.
Den nye signalpakkene vil være klare når hele det analoge tv-nettet er slukket ved inngangen til 2010. Da vil to nye signalpakker stå klare.
- Post- og Teletilsynet mener det må komme en aktør med en grunnpakke som er jevnbyrdes vår. Da blir det to små istedenfor en sterk aktør i bakkenettet som kan skape konkurranse med de andre store aktørene, sier Søreide.
- Har forandret tv-markedet
Søreide mener RiksTV har klart å endre tv-markedet til forbrukernes beste.
- Hadde ikke vært for RiksTV og vår kanalpakke Rikspakken hadde ikke folk sett Norgespakken og Folkepakken. De store kopierer oss, og det er hyggelig med det viser også at vi kanskje har gjort noe riktig, sier Søreide.
Rikspakken er RiksTVs kanalpakke som tilbys betal-tv-kundene i det digitale bakkenettet. Da pakken ble lansert skilte den seg fordi den var den første, kabel-tv utelatt, som hadde alle de store norske kanalene.
Satellitt-konkurrentene Telenor og MTGs svar på det var å inngå en avtale om ikke-eksklusiv distribusjon av landets største kanaler.
- Vi har ikke holdt på et år engang og vi ser allerede nye samarbeidsformer i markedet. Det hadde aldri skjedd uten oss. Vi har allerede forandret tv-markedet i Norge fått til utrolig mye på kort tid, sier Søreide.