Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 03.06.2008 - 15:37 Oppdatert: 04.06.2008 - 10:14

Radio Metro inntar Oslo

Thor Viksveen er klar for programsjefjobben i den nye lokalradioen Twentyfirst Venture skal etablere i Oslo.


Går på lufta: Tidligere NTB-sjef Thor Viksveen blir programsjef for den nye lokalradioen i Stor-Oslo.

Twentyfirst Venture, med blant andre radiokjendisene Svein Larsen og Rune Remøy på eiersiden, sikret seg en av de mest lukrative lokalradiokonsesjonene for stor-Oslo mandag.

Les også: Radiokampen er over

Les også: Klart for Larsens radio-comeback

Selv om selskapet skal legge kabalen for den nye radioledelsen de nærmeste dagene skal det etter hva Kampanje erfarer allerede være klart at Thor Viksveen blir program- og nyhetssjef med ansvar for den daglige redaksjonelle virksomheten. I første omgang innenbærer det ansvar for å bygge opp en helt ny redaksjon fra scratch. Det er også klart at Svein Larsen blir sjefredaktør og administrerende direktør i Radio Metro, med Rune Remøy som markedsdirektør.

Lover mye lokalt innhold
Thor Viksveen, som driver sitt eget konsulentfirma innenfor mediebransjen og som i alle år har jobbet tett sammen Svein Larsen, vil ikke kommentere opplysningene. Han viser til at selskapet skal drøfte de ulike rollene og sammensetningen av ledelsen de nærmeste dagene.

Det er allerede klart at Twentyfirst Venture skal satse på en radio med betydelig lokalt og regionalt innhold, og egneproduserte nyheter.

Viksveen er 61 år, med godt og vel 30 års presseerfaring bak seg. Han har vært journalist og politisk redaktør i Arbeiderbladet (senere Dagsavisen), politisk medarbeider i NRK radio, sjefredaktør i Rogalands Avis og sjefredaktør og administrerende direktør i Økonomisk Rapport.

Tidligere NTB-sjef
Viksveens siste jobb var som sjefredaktør og administrerende direktør i NTB hvor han var i 11 år frem til 2004.

De siste årene har Viksveen jobbet som konsulent innenfor mediebransjen, i tillegg til å være daglig leder i Twentyfirst Venture i perioden fra 2004-2006.

De sentrale nøkkelposisjonene i Radio Metro blir dermed ikke så ulikt det første lederskapet i P4.

- Vi er selvsagt veldig fornøyde over å ha fått en konsesjon i Stor-Oslo. Det skal bli veldig interessant å utvikle en radiokanal for det største og mest befolkningstette området i Norge. Vårt mål er å bli en stor kommersiell radioaktør i Norge, sa Svein Larsen til Kampanje i går da konsesjonstildelingen ble kjent.

Etter P4 har Larsen drevet lokalradio i det sørlige Afrika med eierselskapet Twentyfirst Venture i ryggen.

Får ny sjanse
Svein Larsen har lenge ønsket seg inn i radio i Norge, og forsøkte i fjor høst å få i stand en managementavtale om driften av Kanal 24 for TV 2 uten å lykkes.

Med gårsdagens konsesjonsseier i stor-Oslo får Svein Larsen & Co. en etterlengtet anledning til å bevise at de kan laqe norsk kommersiell radio.

Svein Larsen er på vei hjem til Norge fra Sør-Afrika. Etter det Kampanje forstår skal Twentyfirst Venture diskutere den nye situasjonen som har oppstått, blant annet hvordan man skal kommunisere den nye radiokanalens profil utad. Det arbeidet starter så snart Svein Larsen er tilbake i Norge.

Det er Tharald Brøvigs selskap, Gezina AS, som er majoritetseier med 40 prosent av aksjene i Twentyfirst Venture. For øvrig har både Svein Larsen og Rune Remøy, samt noen tidligere P4-eiere eierinteresser i selskapet.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Klart for Larsens radio-comeback [02.06.2008]

Har tapt 50 radiomillioner [04.06.2008]

Jubel i Radio Energy [03.06.2008]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.