Publisert: 25.06.2008 - 15:56
Oppdatert: 26.06.2008 - 07:50
Microsoft presser TV 2
Budkampen om web-tv-fotballen tilspisses. Nettaktørene MSN og Schibsted gir TV 2 hard kamp om nett-rettighetene.
Av:
Jens Egil Heftøy
|
Erlend Fossbakken
|
Knut Kristian Hauger
Det drar seg til i budkampen om de norske fotballrettighetene. Tidligere i dag ble det hevdet i Aftenposten at Norges Fotballforbund (NFF) og Norsk Toppfotball (NTF) hadde brutt forhandlingene med dagens rettighetshavere TV 2 og Telenor.
Senere ble imidlertid dette tilbakevist på det sterkeste av både TV 2-topp Rune Indrøy og daglig leder i Norsk Toppfotball, Niels Røine.
Les også: TV 2: - Ikke fotballbrudd
Les også: - TV 2 har brutt fotball-forhandlingene
Men etter det Kampanje forstår er dagens rettighetshavere TV 2 og Telenor på defensiven i kampen om web-tv-rettighetene. Pengesterke aktører som MSN og Schibsted skal ha tatt føringen i budrunden om retten til å vise norsk fotball på web.
MSN på offensiven
Særlig MSN og Dagbladet skal etter det Kampanje kjenner til ha gitt NFF og NTF et fristende bud.
- Ja, vi er fortsatt med, sier administrerende direktør Knut Aasrud i Microsoft Norge til Kampanje.
- Så det er ingenting som har gjort fotball mindre interessant for Microsoft den senere tiden?
- Nei, hva skulle det være? EM?
- Jeg tenkte på pris for eksempel?
- Vi er fortsatt med, sier Aasrud.
Les også: Ny allianse i fotballkampen
Schibsted: - Er i løpende dialog
Også i Schibsted-sfæren er man på offensiven. Forhandlingsleder Knut Falchenberg, som er forhandlingsleder for VG, Media Norge-avisene og Adresseavisen, sier til Kampanje at det fortsatt pågår forhandlinger mellom Schibsted-alliansen og Norges Fotballforbund og Norsk Toppfotball.
- Jeg kan bekrefte at vi fortsatt forhandler med Norges Fotballforbund og Norsk Toppfotball, men jeg vil ikke si noe om hva vi forhandler om. Medierettighetene er som kjent fordelt på 23 pakker, og jeg ville ikke kommentere hvilken eller hvilke pakker vi forhandler om, sier Falchenberg.
- Hvordan vil du beskrive forhandlingene?
- Det er en konstruktiv dialog, vi har ingen kriser eller bølger. Forhandlingene har en god profesjonell og god tone, og vi har en løpende dialog med Norges Fotballforbund og Norsk Toppfotball.
- Er du mer eller mindre optimistisk nå?
- Det kan jeg ikke kommentere, sie han.
Budkampen tilspisses
Det kan dermed virke som om intensiteten i budkampen om norsk fotball er i ferd med å ta seg opp etter flere uker med tamme forhandlingsrunder. Det kan bety at et salg av fotballrettighetene er nært forestående.
Direktør i Norsk Toppfotball, Niels Røine, vil ikke si noe om TV 2 og Telenor er ute av kampen om web-tv-fotballen.
Les også: Fotballsalg på overtid
- Ingen som har gitt bud på de ulike pakkene er ute, sier Niels Røine, direktør i Norsk Toppfotball.
Men at kampen om web-tv-rettighetene nå tilspisser seg, betyr trolig at Norges Fotballforbund og Norsk Toppfotball har klart å presse budene fra de andre web-aktørene opp på et nivå som fotballaktørene mener er mer spiselig.
I TV 2 villle kommunikasjonsdirektør Rune Indrøy ikke kommentere noe rundt selve forhandlingene annet enn å tilbakevise at det var brudd mellom TV 2 og norsk fotball.
- Er det mer temperatur i forhandlingene nå?
- Jeg kommer ikke til å si noe om forhandlingene. Jeg kan ikke sitte å referere fra forhandlingene i mediene, sier Indrøy.
- Er det ditt inntrykk at NFF og NTF har et reelt alternativ til TV 2 og Telenors fotballbud?
- Det vil jeg ikke svare på, sier Indrøy.