Publisert: 20.10.2008 - 15:49
Oppdatert: 20.10.2008 - 19:29
Grillet Koch om Polaris Media
Men presentasjonen av Polaris Media ble godt mottatt av medieanalytikerne etter børsnoteringen i dag.
Av:
Hans Hjellemo
- Polaris Media fremstår som en fornuftig industriell løsning. Spesielt er det interessant at selskapet har en industriell tilnærming til trykkerivirksomhet, det er det ikke alle som har, sier analysesjef Atle Vereide i SEB Enskilda til Kampanje.
Da hadde konsernsjef Per Axel Koch i Polaris Media presentert selskapet under en lunsj i regi av Handelsbanken Capital Markets i formiddag. Presentasjonen samlet rikelig med tilhørere få timer etter at børsklokken hadde ringt Polaris Media inn på børsen klokken ni i dag morges. Da hadde børsen bedret seg med seks prosent.
Les også: Børsklokken ringte for Polaris Media
Les også: Trosser finanskrisen - går på børs
Håper på halv milliard
Trykkerivirksomheten blir en helt sentral del av virksomheten. Polaris Media bygger blant annet et lokalavistrykkeri på Orkanger utenfor Trondheim sammen med A-pressen som foruten lokalaviser skal trykke Vårt Land, Finansavisen og Klassekampen.
- Vi blir nest størst på trykkerivirksomhet etter Schibsted. Polaris Trykk omsetter for nærmere 360 millioner kroner i dag, og utgjør cirka en tredjedel av omsetningen i Polaris Media. Derfra er ikke veien til en halv milliard kroner i trykkeriomsetning lang, sa Per Axel Koch under dagens presentasjon.
VG vs. Polaris
Derimot var Vereide mer spent på om Polaris Media klarer å bli størst på nett og digitale medier i sin region, altså Midt-Norge og Nord-Norge.
- Dette blir det helt store og spennende spørsmålet, i forhold til om man klarer å slå VG på nett i Midt- og Nord-Norge, konstaterte Atle Vereide.
Positiv: Analysesjef i SEB Enskilda, Atle Vereide, mener sammen med flere andre analytikere at Polaris er en fornuftig løsning industrielt sett og at det ikke er noe å si på timingen for børsintroduksjonen.
Utvidelse av Finn
Han hadde nok et spørsmål til Per Axel Koch, nemlig om det var aktuelt å utvide Finn.no med en vestlandsk arm til også å omfatte Sunnmørsposten og Romsdals Budstikke dersom selskapet får napp på det indikative budet selskapet har lagt inn hos Mecom.
- Det er mulig du er på sporet av noe der. Vår strategi fremover er å bidra til videreutviklingen av Finn gjennom vårt eierskap. Jeg legger til grunn at Media Norge og Polaris Media vil hverandre det aller beste. Derfor ville det være et dårlig signal om vi ikke kunne utøve vårt eierskap i Finn.no. Men først må vi jo se om vi får kjøpt avisene fra Mecom, så finner vi nok løsninger på dette også, svarte Per Axel Koch.
Les også: Selger ikke Finn
Les også: Adressa vil kjøpe deler av Edda Media
Skjønner Polaris
Dersom selskapet kommer i mål med forhandlinger med Mecom er planen å bruke 100 millioner kroner av egenkapitalen og å lånefinansiere resten av et eventuelt kjøp.
Vereide anså Schibsteds bud til Adresseavisen på Finn til å være et godt bud.
Les også: Schibsted byr 540 mill. for Finn-aksjer
- Men jeg har forståelse for at Polaris Media finner dette eierskapet strategisk viktig, sa han.
Vereide trodde ikke at de dårlige tidene på børsen har noe å si for selskapet.
- De dårlige tidene vi har opplevd de siste ukene spiller liten rolle, ettersom Polaris Media er en videreføring av Adresseavisen på børs. Tvert imot kan de dårlige tidene gi Polaris Media behørig oppmerksomhet. Det er ikke hver dag børsklokken ringer for et nytt selskap på børs, og denne oppmerksomheten kan vise seg å være veldig grei, sa Atle Vereide.
Godt fundament
Analytiker Tore Østby i Handelsbanken Capital Markets karakteriserer også Polaris som et spennende selskap etter presentasjonen.
- Selskapet trenger et par kvartaler så markedet får se hva dette er. Men strategisk virker Polaris Media veldig riktig. Selskapet er bra posisjonert og har et godt fundament, som er noe å bygge videre på, sa Tore Østby.
Heller ikke han bekymret seg over at selskapet går på børs i svært så dårlige tider.
- Nedgangstidene er ikke bare ugunstige, fordi det faktisk er lettere å gjennomføre endel ting, og å ta noen grep, sa Østby.
Foto: Scanpix ved Heiko Junge